fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

MOTO Technologie

GM buduje fabrykę do produkcji baterii dla aut elektrycznych

Bateria auta elektrycznego.
Ultium Cells LLC spółka joint venture stworzona przez LG Energy Solution i General Motors (GM) planuje wybudowanie drugiego zakładu produkującego ogniwa do akumulatorów samochodów elektrycznych. Fabryka powstanie w Spring Hill w Tennessee (USA) za 2,3 miliarda dolarów.

W przyszłości samochody elektryczne GM mają posiadać 400 V zestawy akumulatorów z możliwością ich ładowania z mocą do 200 kW. Ultium Cells świadoma przyszłych wyzwań, postanowiła wybudować nowy zakład na terenie należącym do General Motors. Budowa fabryki o powierzchni ponad 2,5 mln metrów kwadratowych) ma rozpocząć się za niedługo. Otwarcie planowane jest na koniec 2023 roku. Po oddaniu do użytku obiektu, produkowane ogniwa trafią do pobliskiej montowni General Motors.

Działania związane z budową nowej fabryki są wynikiem planów LG Energy Solution, które chce zainwestować 4,5 miliarda dolarów w celu zwiększenia mocy produkcyjnych baterii w USA o 70 GWh w przeciągu czterech lat. Dzięki temu firma będzie miała łączną zdolność produkcyjną ponad 110 GWh w USA. Ogniwa tworzone przez Ultum mogą być układane pionowo i poziomo w pakiecie akumulatorów. Dzięki temu możliwe jest zoptymalizowanie magazynowania energii w baterii i jego rozmieszczenie dla każdego pojazdu. Możliwości energetyczne wahają się od 50 do 200 kWh. Według GM może to zapewnić zasięgi bez ładowania nawet do 450 mil (ok. 720 km) lub więcej.

GM zapowiada, że w przyszłości większość modeli elektrycznych będzie wyposażonych w akumulatory 400V i z możliwością ładowania mocą do 200 kW. W przypadku pojazdów ciężarowych GM, napięcie układu będzie zwiększone do 800V, a możliwości ładowania do 350 kW. Celem koncernu jest neutralność węglowa w 2040 roku. Firma współpracowała z Environmental Defense Fund, aby opracować „wizję całkowicie elektrycznej przyszłości”, a także „dążenie do wyeliminowania emisji spalin z nowych lekkich pojazdów do 2035 r.”.

Źródło: moto.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA