fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

MOTO Parking

Hennessey Jeep Grand Cherokee Trackhawk: Najszybszy na świecie

Choć wygląda jak normalny Grand Cherokee zmodyfikowany przez amerykańską firmę Hennessey Jeep jest najszybciej przyspieszającym SUV-em na świecie.

Zacznijmy od imponujących danych. Od 0 do 60 mph przyspiesza w czasie 2,3 sekundy. Słowo absurd jest tu jak najbardziej na miejscu, bo te dane nie należą do auta sportowego, ale do SUV-a. Jednak już seryjnie moc i przyspieszenie Jeepa robią wrażenie. 710 KM, maksymalnie 868 Nm, od zera do setki w 3,7 sekundy, prędkość maksymalna 289 km/h – to dane fabrycznego Grand Cherokee Trackhawk.

Hennessey Jeep Grand Cherokee Trackhawk.

Hennessey, firma tuningowa z Teksasu wie co to szaleństwo samochodowe. W przypadku modyfikacji Jeppa moc wzrosła do 1217 KM, a maksymalny moment obrotowy to 1356 Nm. Pod maską pracuje 6,2 litrowy Hemi V8 doładowany kompresorem, który pochodzi z Dodga Challengera Hellcata. Przyspieszenie od zera do 60 mil na godzinę (96,6 km/h) zajmuje 2,3 sekundy. Tym samym Hennessey Jeep zdobywa tytuł najszybciej przyspieszającego SUV-a na świecie. Prędkość maksymalna też robi wrażenie. Według danych Teksańczyków wynosi ponad 322 km/h.

Z technicznego punktu widzenia Trackhawk zawdzięcza te dane przede wszystkim kompresorowi. Jednak w samym silniku również wiele poprawiono. Ulepszono głowice cylindrów, wał korbowy, tłoki i korbowody, zoptymalizowano przepływ powietrza dolotowego i wtryski paliwa. Jeśli kierowca chce uzyskać pełną moc musi używać paliwa 109 oktanowego. Dopiero wtedy nowo skalibrowana elektronika silnika całkowicie otworzy blokady zasilania, momentu obrotowego i ciśnienia doładowania. Co ciekawe z wzrostem mocy Hennessey nie oferuje dla Jeepa Grand Cherokee Trackhawk modyfikacji zawieszenia czy układu hamulcowego.

Cena tego wyjątkowego SUV-a to 179 000 dolarów, czyli w przeliczeniu około 685 000 zł. To niewiele jak na te osiągi i moc. Skąd taka niska cena? W USA bazowy model Trackhawk kosztuje około 87 000 dolarów (około 333 000 zł). W Polsce Trackhawk kosztuje co najmniej 540 000 zł.

Źródło: moto.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA