fbTrack

Lotnictwo

Tunezja chce wejść do Otwartego Nieba

123rf.com
Tunezja jest gotowa zawrzeć z Unią porozumienie o wejściu do obszaru Otwartego Nieba, co byłoby bodźcem dla jej gospodarki — stwierdził premier Youssef Chahed. Naraził się tym związkom zawodowym

Związki zagroziły strajkami, gdyby doszło do zawarcia takiej umowy, bo ich zdaniem doprowadziłaby do upadku narodowego przewoźnika Tunisaira, który jest nierentowny. Władze z kolei twierdzą, że umowa zapewni tysiące miejsc pracy i pobudzi turystykę, mającą duże znaczenie dla gospodarki kraju.

Tunezja i Unia Europejska postanowiły w grudniu otworzyć wszystkie krajowe lotniska poza stołecznym, bazą Tunisaira, zagranicznym liniom lotniczym. Lotnisko w Tunisie zostałoby otwarte cztery lata później. Obie strony muszą jeszcze sfinalizować to porozumienie.

- Jesteśmy gotowi wejść w umowę Otwartego Nieba i zwracamy się do naszych europejskich przyjaciół o przyspieszenie działań w tej kwestii — powiedział dziennikarzom premier Chahed po spotkaniu w Tunisie z Jeanem-Claudem Junckerem. — Otwarte Niebo stworzy nowy klimat gospodarczy w Tunezji, wesprze gospodarkę i da realne możliwości rozwoju — dodał.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL