Lotnictwo

Załoga Air France walczy strajkiem o podwyżkę

Bloomberg
Dziesięć związków zawodowych pilotów, personelu pokładowego i naziemnego Air France wezwało do strajku generalnego 22 lutego, aby domagać się podwyżki zarobków o 6 proc., na co dyrekcja nie chce zgodzić się

Kierownictwo linii stwierdziło w komunikacie, że „brutalne zwiększenie kosztów byłoby nieodpowiedzialne" w czasie, gdy firma „zajmuje się pod rosnącą presją agresywnej konkurencji" i notuje jeszcze poziom rentowności niższy od osiąganego przez głównych konkurentów, mimo poprawy wyników w 2017 r. „Air France ubolewa z powodu apelu do strajku ogłoszonego przez niektóre związki".

Inicjatorzy strajku, m. in. trzy najważniejsze organizacje pilotów: SNPL, Spaf i Alter, dwie stewardes i stewardów ANPNC i UNSA-PNC krytykują podwyżki proponowane przez dyrekcję, wynikające z umowy zawartej kilka dni temu, która przewiduje powszechną podwyżkę o 1 proc., plus dodatkowe indywidualne i wypłatę znacznej części zysku z 2017 r. w ramach porozumienia o dodatkach motywacyjnych w latach 2017-19.

Organizacje związkowe mówią jednak o „jałmużnie znacznie poniżej oczekiwań zatrudnionych, która nie zrekompensuje wzrostu kosztów utrzymania i nie wyrówna zarobków zamrożonych od 2011 r. " — jak stwierdził związek pilotów SNPL.

„Z powodu strat inflacyjnych w latach 2012-18 domagamy się powszechnej odwyki o 6 proc. " — stwierdziły związki i wezwały i pracowników „wszystkich sektorów i zawodów" do jednodniowego strajku generalnego 22 lutego. Ta data przypada na okres ferii szkolnych w połowie Francji.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL