Amerykanie łagodzą zasady podróży

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Zakaźnym (CDC) złagodziły restrykcje dotyczące podróży zagranicznych. To pierwszy krok do zniesienia ograniczeń i otwarcia granic.

Aktualizacja: 09.06.2021 13:31 Publikacja: 09.06.2021 13:09

Amerykanie łagodzą zasady podróży

Foto: AdobeStock

Informacja ukazała się w nocy z 8 na 9 czerwca na stronie CDC.

Bardziej liberalne warunki dotyczą 110 krajów, w tym w przypadku 61 z nich zmieniono status z „4” na „3”, czyli z zakazu podróżowania na „zastanów się nad podróżą”. Wśród tych 61 znajduje się większość krajów Unii Europejskiej, w tym Polska.

— To znaczy, że nie będzie zmian w naszych planach odbudowywania siatki amerykańskiej — powiedział „Rzeczpospolitej” rzecznik LOT-u, Krzysztof Moczulski. Wcześniej przyznał, że powrót do obsługi wszystkich amerykańskich kierunków zależy od popytu na te loty i otwierania się rynku amerykańskiego. Tak więc w sezonie letnim LOT poleci z Warszawy do Nowego Jorku na lotniska JFK i Newark (po 7 razy w tygodniu), do Chicago (w niektórych okresach największego nasilenia ruchu nawet 2 razy dziennie), oraz do Miami i Los Angeles po 2 razy w tygodniu. Wznowione zostaną także loty z portów regionalnych. I tak od 20 czerwca z Krakowa będzie można polecieć raz w tygodniu do Chicago i na JFK, a z Rzeszowa, również raz w tygodniu do Chicago. Bogate plany wznowienia połączeń, a nawet otwarcia nowych kierunków we Francji, Grecji i Chorwacji mają na to lato także przewoźnicy amerykańscy — United, Delta i American Airlines.

Na pytanie dziennikarza Reutera, dlaczego Stany Zjednoczone nadal utrzymują ograniczenia w podróżach w sytuacji, kiedy ryzyko w większości krajów jest już bardzo niskie i nieustannie spada, dyrektor CDC, Rochelle Walnesky odpowiedziała, że centrum nieustannie monitoruje sytuację i w tej sprawie jest w kontakcie z pozostałymi instytucjami, które zajmują się zwalczaniem pandemii COVID-19. Wiadomo także, że administracja amerykańska stworzyła już grupę ekspercką, do której weszli również przedstawiciele Meksyku, Kanady, Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. I to od wyników prac tej grupy ma zależeć data ostatecznego otwarcia granic na podróże międzynarodowe.

Departament Stanu USA ze swojej strony poinformował, że w ciągu najbliższych dni zostaną przedstawione uaktualnione zalecenia dla podróży, tak aby Amerykanie mogli już na spokojnie rezerwować podróże i zaplanować je tak, by zdążyć wykonać test PCR z 72-godzinnym wyprzedzeniem, bo niektóre kraje nadal będą wymagać wyników takiego badania dla przylatujących z USA. Najczęściej jednak do wjazdu do krajów europejskich wystarcza świadczenie o przyjęciu podwójnej dawki szczepionki przeciwko COVID-19.

Co ciekawe, na liście krajów, do których podróżowanie nie jest zabronione znalazła się Japonia, która jeszcze 24 maja znajdowała się na „zakazanej” liście. Teraz jest to związane ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi. Wiadomo jednak, że Japończycy zakazali przyjazdu zagranicznym kibicom i nadal nie wiadomo, czy na trybunach będą mogli zasiąść obywatele tego kraju.

W tej chwili jednak amerykańskie granice pozostają zamknięte dla wszystkich cudzoziemców, którzy przez ostatnich 14 dni przebywali w Chinach, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Indii, krajach Grupy Schengen, w RPA, Brazylii i Iranie. Według nieoficjalnych informacji w tym przypadku restrykcje mają zostać zniesione w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Informacja ukazała się w nocy z 8 na 9 czerwca na stronie CDC.

Bardziej liberalne warunki dotyczą 110 krajów, w tym w przypadku 61 z nich zmieniono status z „4” na „3”, czyli z zakazu podróżowania na „zastanów się nad podróżą”. Wśród tych 61 znajduje się większość krajów Unii Europejskiej, w tym Polska.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Transport
Katastrofa w Baltimore. Zerwane łańcuchy dostaw, koncerny liczą straty
Transport
Nowy zarząd Portu Gdańsk. Wiceprezes z dyplomem Collegium Humanum
Transport
Spore różnice wartości inwestycji w branżach
Transport
Taksówkarze chcą lepiej zarabiać. Będzie strajk w Warszawie
Transport
Trzęsienie ziemi w Boeingu. Odchodzą dwaj prezesi