To także pierwsza z inwestycji PAŻP w infrastrukturę na potrzeby Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jej koszt wyniósł 91,5 mln złotych. Dzięki zastosowaniu cyfrowych środków transmisji obrazu i dźwięku z wieży zdalnej będzie można nadzorować ruch lotniczy oddalony nawet o kilkaset kilometrów.

Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego w Poznaniu to trzypoziomowy kompleks zbudowany w miejscu starej wieży radarowej. Umowa na realizację inwestycji w czasie 25 miesięcy została zawarta z Hochtief Polska w maju 2018 roku. Zlecenie objęło zaprojektowanie i budowę nowego OKRL z infrastrukturą techniczną, rozbiórkę istniejących obiektów, adaptację i modernizację wieży o wysokości 24 metrów, budowę drogi dojazdowej i parkingu. W kompleksie o powierzchni niemal 10 tys. m. kw. znajdują się m.in. dwie sale o powierzchni 1280 mkw każda, dwie bliźniacze serwerownie, a także zaplecze socjalne przygotowane dla zespołów kontrolerów, techników i programistów. Obiekt wyposażony jest w dwa niezależne zasilenia z sieci elektroenergetycznej i dwa agregaty prądotwórcze o mocy 1,5 MW każdy, które mogłyby zaopatrzyć w prąd średniej wielkości miasto. W kompleksie znajduje się również centrum gaszenia gazem specjalistycznego sprzętu kontrolerskiego.

– Dokładnie rok temu wspólnie z Politechniką Poznańską i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) rozpoczęliśmy projekt NaviHub. Laboratorium Innowacji, które będzie miało tu swoją siedzibę, pozwoli na dalszy rozwój systemu koordynacji lotów dronów PANSA UTM – wyjaśnia Janusz Janiszewski, prezes PAŻP.

Inwestycja wpisuje się w plany budowy CPK, na terenie którego powstanie wprawdzie wieża konwencjonalna, ale technologia zdalna z wykorzystaniem centrum sterowania w Poznaniu będzie wykorzystana jako rozwiązanie awaryjne. W poznańskim ośrodku powstanie również centrum zapasowe dla CZRL w Warszawie i centrum rozwoju technologii. Jego zadaniem ma być tworzenie wiedzy specjalistycznej w obszarze kontroli ruchu oraz zbudowanie zaplecza specjalistów w obszarach związanych z lotnictwem i nowoczesnymi technologiami.

— Obiekt w Poznaniu to pierwsza z inwestycji PAŻP w infrastrukturę na potrzeby CPK, to także miejsce w którym powstawać będą technologie wykorzystywane na wszystkich lotniskach w Polsce i, mam nadzieję, na świecie – mówi Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.