14 książek polskiej noblistki, 4299 stron, zostało zapisanych na jednej analogowej rolce dzięki staraniom Wydawnictwa Literackiego, Fundacji Olgi Tokarczuk oraz Piql Polska. zostanie zachowana na wieczność.

- To poniekąd naturalny krok, który obok przyznanej przed rokiem Nagrody Nobla zapewnia twórczości Olgi Tokarczuk przetrwanie. Dzięki temu pozostanie ona bezpieczna – mówi Anna Zaremba-Michalska, Prezes Zarządu Wydawnictwa Literackiego, wydawcy Tokarczuk od 2001 roku, które sfinansowało przechowywanie depozytu w Światowym Archiwum Arktycznym.

A Izabella Kaluta, wiceprezes Fundacji Olgi Tokarczuk dodaje : - Wspólnie zadbaliśmy o to, by książki naszej Fundatorki mogły przetrwać każdą katastrofę i stanowić inspirację także dla przyszłych mieszkańców Ziemi.

Światowe Archiwum Arktyczne (The Arctic World Archive) zostało założone w 2017 roku przez norweską firmę Piql, która opracowała w 2002 roku innowacyjną technologię zapisu danych na analogowym nośniku: 35-milimetrowej specjalistycznej, światłoczułej taśmie. Ta nowatorska metoda jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby w dobie rewolucji cyfrowej. Globalne cyfrowe zasoby podwajają się co dwa lata, około 10% twardych dysków psuje się po 4 latach, koszty bezpieczeństwa danych cyfrowych rosną z roku na rok. Taśma Piql jest obecnie najbezpieczniejszym i najbardziej trwałym nośnikiem danych na świecie. Niezależne laboratoria potwierdzają, że jest ona w stanie przetrwać ponad 500 lat.