Literatura

Festiwal fantastyki: Polcon, czyli fantastyczne światy

materiały prasowe
To najważniejszy polski festiwal fantastyki, organizowany od 1985 roku w różnych miejscowościach. Teraz, od 18 do 22 sierpnia zagościł – po raz drugi zresztą – we Wrocławiu.

Festiwal miłośników wszelakich odmian fantastyki ma w tym roku niezwykle bogaty program, obejmujący literaturę, film, multimedia, gry planszowe, komputerowe i zagadnienia naukowe, od archeologii do psychologii i fizyki.

We wrocławskiej Hali Stulecia, gdzie rozlokował się Polcon, dominuje jednak literatura. Międzynarodowy charakter nadaje mu Eurokonferencja. Jej gośćmi są znakomici autorzy, choćby legenda literackiego horroru Jack Ketchum, którego Stephen King nazwał „najstraszniejszym facetem w Ameryce”, autor powieści i opowiadań, m.in. „Dziewczyna z sąsiedztwa”, „Straceni”, „ Red”, „Królestwo spokoju”.

 

Przyjechał też Edward Lee – specjalista od prozy ekstremalnej, autor kilkudziesięciu książek z gatunku horroru. Do tej pory w Polsce ukazały się trzy jego powieści: „Sukkub”, „Ludzie z bagien”, „Golem” oraz kilka opowiadań. Obecnie Lee próbuje swoich sił także jako reżyser; niedawno premierę miał jego film „The Walking Woman”. Z kolei Ian Watson to brytyjski pisarz, poeta, wykładowca, obecnie mieszkający w Hiszpanii, autor licznych powieści z gatunku science fiction, fantasy i horroru oraz antologii opowiadań. W Polsce ukazały się, m.in. „Ognisty robak”, „Proklamatorzy”, „Implanty”, „Łowca śmierci”.

Są też Peter V Brett - amerykański pisarz fantasy, jeden z najbardziej błyskotliwych debiutantów ostatnich lat oraz David J. Lally - wieloletni działacz i aktywista środowiska fantastycznego w Anglii. Przyjechała silna grupa z Ukrainy reprezentowana przez Vladimira Arenewa, Sergia Palstuna oraz Sergieya Legeza. Z polskich twórców obecni są m.in. Andrzej Sapkowski, Andrzej Ziemiański i Rafał Kosik.

W sobotę na specjalnej gali poznamy laureatów prestiżowej nagrody imienia Janusza A. Zajdla – najstarszej i najbardziej prestiżowej nagrody dla twórców literatury fantastycznej.A w niedzielę nagrody odbiorą laureaci konkursu komiksowego „Fantastyczne światy Stanisława Lema”: Agnieszka Gorgoń – I miejsce za pracę. „Trzej Elektrycerze”, Radosław Kordasiewicz – II miejsce za „Pióra czasu”, Antonina Olszewska – III miejsce za. „Dzienniki gwiazdowe: odróż 23”.

W ogólnopolskiej konferencji naukowej „Fantastyczne światy” uczestniczą badacze zajmujących się literaturą i kulturą fantastyczną w różnych ośrodkach akademickich – z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Poruszane tematy to m.in. cyberpunk jako zjawisko literackie, które przerodziło się w zjawisko kulturowe, zaświaty w utworach fantastycznych, kreacje i ewolucje współczesnych wilkołaków.

Festiwalowi towarzyszą specjalne wydawnictwa. Album „Goście Polconu” prezentuje sylwetki zaproszonych artystów i twórców, od pisarzy przez twórców filmowych po game designerów i cosplayerów. A publikacja „Światy polskiej fantastyki” przybliża sylwetki i twórczość 40 najważniejszych polskich autorów , m.in. Stanisława Lema, Jerzego Żuławskiego, Andrzeja Sapkowskiego, Janusza A. Zajdla, Jakuba Ćwieka, Maję Lidię Kossakowską.

Warto też obejrzeć wystawy znakomitych twórców: „Fantastyczne światy Chrisa Achilleosa” i retrospektywę Bogusława Polcha, należącego do najbardziej rozpoznawalnych autorów komiksów w Polsce, twórcy kultowego już Funky Kovala. Dopełnieniem światów fantastycznych jest malarstwo surrealistyczne Krzysztofa Heksla oraz prace z nurtu realizmu emocjonalnego i surrealizmu Mai Borowicz.

Polcon to jeszcze mnóstwo innych atrakcji: specjalne pasmo Lemowskie – w 10. rocznicę śmierci Stanisława Lema (które zaprezentowane zostanie też podczas Euroconu 2016 w Barcelonie), wioska fanowska, ,Strefa Niucon z mangą i anime, przedpremierowy pokaz filmu „Batman: zabójczy żart”. Odbędzie się też konkurs Cosplay Fundacji Pro Fantastica na fantastyczne stroje oraz parada Zombie.

Tegoroczny Polcon stanowi część programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Więcej na www.polcon2016.pl
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL