fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Linie lotnicze i lotniska

Lotnisko Chopina: Całuj za szlabanem i leć

Filip Frydrykiewicz
Na jezdniach przed halą odlotów na lotnisku Chopina powstanie strefa Kiss&Fly, czyli miejsce krótkiego postoju, w którym można wysadzić z samochodu pasażera i go pożegnać

Od 2 stycznia kierowcy podjeżdżający do hali odlotów zastaną zamknięte szlabany przed wjazdem na pierwszą i drugą jezdnię najbliżej wejść do terminala. Będzie je można otworzyć pobierając bilet z dystrybutora, tak jak na wielu parkingach. Także wyjazd ze strefy zagrodzony będzie szlabanem, który otworzy się po włożeniu biletu do czytnika.

Od momentu pobrania biletu i wjazdu do strefy Kiss&Fly (ang. całuj i jedź), aż do jej opuszczenia, naliczany jest czas, który ma znaczenie dla wysokości opłaty: pierwsze siedem minut będzie bezpłatne, postój od 7 do 15 minut będzie kosztował 30 złotych, a powyżej 15 minut naliczana będzie opłata w wysokości 1 zł za minutę.

Bezpłatny postój możliwy będzie tylko, gdy pojazd nie wjeżdża do strefy Kiss&Fly częściej niż co 30 minut. Jeśli kierowca zechce wjechać do strefy drugi raz w ciągu pół godziny od wyjazdu, opłata naliczana będzie od chwili pobrania biletu.

- Strefa Kiss&Fly to sprawdzone rozwiązanie stosowane na wielu lotniskach na świecie. Zapewnia bezpieczeństwo i płynność ruchu przed terminalem, a każdemu kierowcy, który przyjeżdża na lotnisko własnym samochodem, gwarantuje możliwość zatrzymania pojazdu tuż przy wejściu do hali odlotów – przekonuje cytowany w komunikacie lotniska zastępca dyrektora portu Andrzej Ilków.

W strefie Kiss&Fly wyznaczono 89 miejsc postojowych (czyli ponad 160 procent więcej niż przed zmianą organizacji ruchu), w tym pięć miejsc dla osób niepełnosprawnych. Kierowcy podjeżdżający przed terminal powinni pamiętać, że w strefie obowiązuje zakaz pozostawiania pojazdu bez nadzoru - pusty samochód może zostać odholowany na koszt właściciela.

- Kierowcy, którzy przywiozą kogoś na lotnisko, mogą zatrzymać się na chwilę i wyładować bagaż z samochodu. Nie mogą jednak odprowadzać pasażera do hali odlotów i czekać z nim np. na wydanie karty pokładowej. Można to zrobić zostawiając auto na parkingu tuż obok, gdzie nie obowiązują limity czasowe – wyjaśnia Ilków.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA