fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Linie lotnicze i lotniska

Kayak: Polskie lotniska punktualne na święta

Bloomberg
W ciągu ostatnich dwóch lat 5 procent lotów z najpopularniejszych polskich lotnisk było opóźnionych o ponad 30 minut. To niewiele, bo średnia światowa to 11 procent - przekonuje wyszukiwarka Kayak.pl

Zespół serwisu Kayak.pl sprawdził, na jakich lotniskach — w kraju i za granicą — w ciągu ostatnich dwóch lat loty odnotowano największe przedświąteczne opóźnienia lotów.

Zdaniem Kayaka, w porównaniu ze światowymi lotniskami, polskie wypadają nieźle. W Polsce średnio 5 procent lotów spóźnia się o ponad 30 minut, a na świecie - około 11 procent. Podróżni na loty z dużym poślizgiem czasowym czekają średnio 66 minut, o 8 minut krócej niż na lotniskach zagranicznych.

W cierpliwość powinni uzbroić się zwłaszcza podróżni, którzy wylatują z portu lotniczego Kraków-Balice. W ciągu dwóch ostatnich lat podczas świąt loty z Krakowa spóźniały się najczęściej. W rankingu najlepiej wypada natomiast lotnisko w Katowicach, które może pochwalić się zaledwie 2-procentowym odsetkiem lotów opóźnionych o więcej niż 30 minut. Również porty lotnicze w innych miastach — Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu — z wynikiem od 3 do 4 procent opóźnień odlotów wypadają bardzo dobrze. Pod względem średniego czasu oczekiwania pierwsze miejsce zajmuje port lotniczy w Szczecinie. Na tym lotnisku podróżni czekają na loty z dużym opóźnieniem średnio 48 minut. Wśród najbardziej niezawodnych lotnisk zagranicznych Kayak wymienia zaś Sydney, Colombo i Cancun.

Biorąc pod uwagę dane z ostatnich dwóch lat, Polacy podróżujący w okresie świątecznym przez Kuala Lumpur, Amsterdam lub Bangkok muszą liczyć się z tym, że 10 procent odlotów będzie miało opóźnienie. Również wszystkie nowojorskie lotniska są w tym okresie szczególnie obciążone. Średni czas oczekiwania na opóźnione loty w Nowym Jorku wynosi od 87 do 93 minut. Jeszcze wolniej czas mija w Dubaju, gdzie opóźnienia dotyczą 22 procent odlotów i 15 procent przylotów.

Dane o opóźnieniach lotów pochodzą z serwisu flightstats.com. Zestawienie obejmuje loty opóźnione o więcej niż 30 minut. W analizie flightstats.com zostały porównane przedziały czasowe z dwóch lat: od 1 października 2014 roku do 31 września 2016 roku oraz dwa sezony świąteczne: od 18 grudnia 2014 roku do 10 stycznia 2015 roku i od 18 grudnia 2015 roku do 10 stycznia 2016 roku. Dane dotyczące popularnych lotnisk zostały zgromadzone na podstawie wyszukiwań lotów w serwisie KAYAK.pl w okresie od 1 czerwca do 21 października 2016 roku na podróże w przedziale czasowym od 16 grudnia 2016 roku do 1 sierpnia 2017 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA