Linie lotnicze i lotniska

Piloci Ryanaira: 20 grudnia strajk

Bloomberg
Irlandzki związek zawodowy, który zrzesza stacjonujących w Irlandii pilotów Ryanaira, zapowiedział na 20 grudnia jednodniowy strajk. Wcześniej o podobnych planach informowali także niemieccy piloci przewoźnika

Jak poinformowało Irlandzkie Stowarzyszenie Pilotów (IALPA) i związek zawodowy IMPACT, plany poparło aż 94 procent zrzeszonych pilotów, którzy są bezpośrednio zatrudnieni przez linię. W głosowaniu nie brali jednak udziału ci, którzy są zatrudnieni na kontraktach lub przez pośredników.

Ashley Connolly ze związku zawodowego IMPACT podkreśliła, że "spór dotyczy prawa do działania w firmie niezależnej reprezentacji pilotów". Jak zaznaczyła, "zarząd firmy zawiódł akcjonariuszy i dziesiątki tysięcy pasażerów, których loty były odwołane ze względu na niezdolność do rekrutowania i utrzymywania pilotów".

Connolly dodała, że związkowcy nie wykluczają rozszerzenia lub powtórzenia strajków w przyszłości.

Wcześniej akcję ostrzegawczą zapowiedzieli także włoscy piloci przewoźnika, którzy planują zawieszenie pracy w najbliższy piątek pomiędzy 13 a 17, a także niemieccy kapitanowie, którzy zapowiedzieli strajk, nie podając na razie jego terminu. Taki scenariusz brany jest pod uwagę także w Portugalii.

Ryanair wydał oświadczenie, w którym odrzucił zarzuty związkowców, podkreślając, że "poradzi sobie" z zakłóceniami. Z góry przeprosił klientów za niedogodności. Według linii w proteście weźmie udział nie więcej niż 28 procent z 300 pilotów, którzy stacjonują w Dublinie.

Jak podkreślono, spór dotyczy uznania istnienia konkurencyjnego związku zawodowego, a nie warunków zatrudnienia, bo piloci dostali 20-procentowe podwyżki zarobków, do 150 - 190 tysięcy euro rocznie.

To nie pierwsze kłopoty Ryanaira, który jest w tym roku największym europejskim przewoźnikiem. We wrześniu linie poinformowały o odwołaniu 18 tys. lotów zaplanowanych w ramach jesienno-zimowego rozkładu, co według szacunków miało wpłynąć na plany ponad 400 tys. pasażerów. Tydzień wcześniej anulowano ok. 2 tys. rejsów z powodu - jak tłumaczono - złego zaplanowania urlopów pilotów.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL