fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Linie lotnicze i lotniska

United Airlines wstrzymały loty do Delhi z powodu tamtejszego smogu

AFP
Amerykańskie linie lotnicze United Airlines tymczasowo odwołały loty do Delhi z powodu toksycznego smogu, który od prawie tygodnia spowija indyjską aglomerację.

Pasażerowie, którzy kupili bilety do Delhi, mogą uzyskać vouchery na inne połączenia przewoźnika. Linie lotnicze zapewniają również pomoc przy kupnie biletów do Delhi u konkurencji. Połączenia zostaną przywrócone, gdy jakość powietrza w mieście się poprawi.

Jak podał sobotni "Washington Post", United Airlines porównują smog w Delhi do takich "katastrof ekologicznych jak huragan czy pożar" i traktują jako "ryzyko, którego należy unikać". Według źródeł dziennika loty z Newark do Delhi będą zawieszone co najmniej do wtorku.

W tym tygodniu niektóre instrumenty pomiarowe w Delhi odnotowały wskaźnik jakości powietrza (AQI) na maksymalnym poziomie możliwym do zmierzenia. Testy organizacji Greenpeace wykazały, że zanieczyszczenie szczególnie szkodliwym pyłem o średnicy większej niż 2,5 mikrometra (PM2,5) osiągnęło w indyjskiej aglomeracji poziom 710 mikrogramów na metr sześcienny, jedenastokrotnie przekraczając normy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Z powodu trującego i gęstego smogu władze Delhi ogłosiły stan zagrożenia zdrowia publicznego. Podniesiono opłaty parkingowe, zakazano wjazdu niektórym samochodom do miasta i wezwano mieszkańców do podróżowania komunikacją miejską. Do niedzieli odwołano również wszystkie zajęcia w szkołach.

Służby medyczne apelują o niewychodzenie z domu i porównują zdrowotne skutki poruszania się po mieście do dziennego wypalenia kilkudziesięciu papierosów.

Delhi to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Jakość powietrza w aglomeracji nad Jamuną zazwyczaj pogarsza się jesienią, gdy zimne powietrze utrzymuje zanieczyszczenia w pobliżu gruntu i uniemożliwia im przedostanie się w wyższe partie atmosfery. Sytuację pogarsza wysoka wilgotność powietrza, brak wiatru oraz wypalanie ściernisk po zbiorach w sąsiadującymi z Delhi stanami Harijana oraz Uttar Pradeś.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA