fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Linie lotnicze i lotniska

Prezes Qatar Airways: ONZ powinno uznać blokadę Kataru za nielegalną

AFP
- ONZ powinno uznać blokadę lotniczą Kataru za nielegalną - powiedział w CNN prezes Qatar Airways Akbar Al Baker. I skrytykował Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn za zamknięcie przestrzeni powietrznej dla katarskich samolotów

Al Baker zaapelował do Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO), aby podjęła kroki mające na celu zapewnienie swobodnego transportu lotniczego, który gwarantuje konwencja chicagowska. Zdaniem prezesa Qatar Airways ICAO powinno określić blokadę jako "niezgodną z prawem międzynarodowym", a Katar ma "możliwości prawne, aby się jej sprzeciwić".

Prezes skrytykował Arabię Saudyjską oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie za zamknięcie biur lotniczych w Katarze, nazywając to "parodią cywilizowanego zachowania". - Biura nie są żadną polityczną bronią - dodał.

- Qatar Airways zostało potraktowane jako organizacja przestępcza, nie zezwolono nam nawet na refundacje dla naszych pasażerów - powiedział Al Baker. Mimo problemów jego firma nie zamierza jednak zmieniać planów zakupu nowych samolotów i ekspansji na nowe rynki.

Al Baker dodał, że jest "ogromnie rozczarowany" postawą prezydenta USA Donalda Trumpa. Jego zdaniem "USA powinny być liderem dążącym do zniesienia blokady, a nie tylko przyglądać się kryzysowi i dolewać oliwy do ognia".

Prezydent Trump kilkukrotnie wyrażał poparcie dla polityki państw Zatoki Perskiej polegającej na izolacji dyplomatycznej i gospodarczej Kataru. Sekretarz stanu USA Rex Tillerson podkreślił jednak w piątek, że blokada ma "konsekwencje humanitarne" oraz utrudnia działania amerykańskiej armii przeciwko Państwu Islamskiemu (IS).

Napięcie w regionie rośnie od 5 czerwca, kiedy to Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne i konsularne z Katarem, oskarżając go o wspieranie terroryzmu. W ślad za Rijadem poszły Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Bahrajn; później na taki krok zdecydowały się Jemen, Libia i Malediwy. Państwa te zastosowały też wobec Kataru sankcje polegające na blokadzie połączeń morskich i ruchu lotniczego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA