fbTrack

Linie lotnicze i lotniska

Niemcy - drony niebezpieczne dla samolotów

AFP
Mimo zaotrzenia prawa ciągle zdarza się, że nad niemieckimi lotniskami pojawiają się drony zagrażające samolotom.

Niemiecki Urząd Bezpieczeństwa Lotniczego (DFS) ostrzega przed prywatnymi dronami, które latając w pobliżu lotnisk zagrażają ruchowi lotniczemu. W rozmowie z agencją DPA rzeczniczka DFS Ute Otterbein stwierdziła, że w zeszłym roku zarejestrowano 70 przypadków przelotów dronów nad niemieckimi lotniskami, z tego 18 znalazło się na drodze samolotów pasażerskich. Zagrażające ruchowi lotniczemu drony zarejestrowano nad lotniskami w Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Hamburgu i Duesseldorfie.

W Niemczech jest milion prywatnych dronów. Pomimo wprowadzenia w październiku zeszłego roku nowych przepisów regulujących korzystanie z nich, nadal zdarza się, że wlatują one w miejsca zakazane i zagrażają ruchowi lotniczemu.

Zdaniem Otterbein właściciele dronów nie znają prawa. - Właściciele tych urządzeń nie mają świadomości, jak groźne mogą być drony, gdy znajdą się w niewłaściwym miejscu - dodała.

W 2016 roku na lotnisku w Monachium prawie doszło do zderzenia "quadrocoptera" z lądującym samolotem Lufthansy. Od października 2017 roku wszystkie większe drony muszą być oznakowane. Te największe za każdym razem potrzebują wydania zgody na start. Ponadto pilot maszyny ważącej ponad 2 kilogramy musi mieć certyfikat potwierdzający przeszkolenie. Drony mogą w Niemczech wzlatywać maksymalnie do 100 metrów i nie mogą latać w miejscach szczególnych, na przykład na lotniskach.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL