fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Linie lotnicze i lotniska

Berlin - poranny strajk na lotniskach, cały dzień utrudnień

AFP
Trwający od 5 do 9 rano strajk pracowników ochrony berlińskich lotnisk spowoduje, że zakłócenia potrwają cały dzień

Strajk ostrzegawczy pracowników odpowiedzialnych za ochronę dwóch berlińskich lotnisk, Tegel i Schoenefeld, zakończył się o 9 rano. Wzięło w nim udział około 400 osób. Protestujący domagają się podwyżek.

Trzeba było odwołać 50 lotów, a 25 przesunąć. Zakłócenia w ruchu samolotów potrwają cały dzień. Przed południem wystąpiły duże opóźnienia w odprawianiu pasażerów. Na Schoenefeld przez kilka godzin w ogóle nie odprawiano pasażerów. Protest spowodował zakłócenia w ruchu lotniczym w całym kraju.

Rzecznik prasowy związku zawodowego Verdi Andreas Splanemann powiedział, że strajk ostrzegawczy był dobrze przygotowany. - Strajkujący koledzy są gotowi dalej protestować, a nawet wyjść na ulice. Mamy nadzieję, że pracodawca zrozumie ten sygnał - stwierdził.

W całych Niemczech za bezpieczeństwo na lotniskach odpowiada około 23 tysięcy pracowników.

Verdi, który był organizatorem strajku, ostrzega, że jeżeli następna runda rozmów nie przyniesie rezultatu, to protest się zaostrzy. Związkowcy domagają się podniesienia stawki godzinowej dla pracowników ochrony lotnisk z obecnych 17,12 euro do 20 euro. Pracodawcy nie godzą się na takie podwyżki. Kolejne rozmowy na temat podwyżek płac pomiędzy związkowcami a pracodawcą odbędzie się 23 stycznia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA