Caster Semenya otrzyma złoty medal w związku z dyskwalifikacją Marii Sawinowej. Rosyjska lekkoatletka została przyłapana na stosowaniu dopingu.

Reprezentująca RPA mistrzyni olimpijska w rozpoczynających się w tym miesiącu mistrzostwach świata chciała obronić tytuł z 2017 roku, ale została zmuszona do wycofania się z zawodów. Sprawa dotyczy narzuconym jej regulacjom ws. testosteronu.

Semenya odwołała się od orzeczenia Sądu Arbitrażowego do spraw Sportu (CAS), który poparł przepisy wprowadzone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF).

Caster Semenya, jeśli zamierza startować w zawodach międzynarodowych, powinna brać leki ograniczające poziom testosteronu – to konkluzja wyroku Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) odrzucającego apelację biegaczki w tej sprawie.

W Dosze medal otrzyma także inne reprezentantka RPA. Srebro z rzucie oszczepem odbierze Sunette Viljoen. Za stosowanie dopingu zdyskwalifikowana została złota medalistka z 2011 roku Maria Abakumowa.