fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Ratownik medyczny nie powinien orzekać zgonu i podawać środki zwiotczające mięśnie

Fotorzepa, Robert Gardziński
Orzekanie zgonu i podawanie środków zwiotczających mięśnie to nie zadania dla ratownika – uważają anestezjolodzy.

Związek Zawodowy Anestezjologów (ZZA) nie zostawia suchej nitki na dużej nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, którego konsultacje społeczne zakończyły się w środę. W uwagach przesłanych do resortu zdrowia anestezjolodzy podkreślają, że projekt jest kolejnym w tym roku aktem prawnym przedstawianym przez resort, którego głównym celem są oszczędności. A to „odbędzie się kosztem jakości udzielanych świadczeń i bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli".

Najbardziej niepokoi ich kwestia e-konsultacji, które mają zastąpić specjalistę w zespołach ratownictwa medycznego. Nowela zakłada bowiem, że do końca 2019 r. znikną zespoły „S" z lekarzem specjalistą, a do rannych będą jeździć wyłącznie zespoły „P" z trzema ratownikami. Zdaniem ZZA takie rozwiązanie „bez uwzględnienia rodzaju zdarzenia i jego skali nie powinno być w ogóle rozpatrywane w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia pacjentów". – Obecność lekarza w karetce bywa niezbędna. I nie chodzi o wyjazd do zdarzenia, ale np. transport chorego w ciężkim stanie. Jeśli muszę wysłać pacjenta oddychającego za pomocą respiratora do szpitala oddalonego o 100 km, nie mogę powierzyć go wyłącznie ratownikom, którzy nie mają kompetencji do interwencji w sytuacji gwałtownego pogorszenia się jego stanu. Muszę wysłać z pacjentem jednego z lekarzy, pozbawiając się specjalisty na oddziale. To naraża szpital na straty – tłumaczy szef oddziału intensywnej terapii z południowej Polski.

Specjaliści oceniają, że usunięcie lekarzy z pogotowia zdezorganizuje dzisiejszy, sprawnie działający system ratownictwa przedszpitalnego i zwiększy obciążenie kosztami i pracą szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć.

Anestezjolodzy pytają także, kto stwierdzi zgon w braku lekarza, który dziś, zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych, jako jedyny ma prawo orzekania śmierci. Obawiają się, że bez ustawy o koronerach taką funkcję może przejąć ratownik:

– Widzimy takie niebezpieczeństwo. Zgodnie ze stanem prawnym w chwili obecnej nie ma takiej możliwości, ale za chwilę może się okazać, że będzie to możliwe – tłumaczy dr Jerzy Wyszumirski, przewodniczący ZZA.

Anestezjolodzy protestują też przeciwko rozszerzeniu kompetencji ratowników o podawanie pacjentom leków zwiotczających i intubację w sytuacjach innych niż nagłe zatrzymanie krążenia.

– To zwiększy liczbę zgonów pacjentów w okresie przedszpitalnym – podkreślają.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA