fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Lekarze w workach na zwłoki pod Ministerstwem Zdrowia

o.s.
30 tys. chorych na nowotwór umiera co roku w Polsce z powodu braku odpowiedniego leczenia, kolejek i złej organizacji ochrony zdrowia. Symbolizowały ich worki na zwłoki, w których leżeli lekarze Porozumienia Rezydentów OZZL.

„Zmarła w wieku 54 lat. Za późno zdiagnozowany rak piersi". „Zmarł w wieku 32 lat. Nie doczekał operacji. Brak instrumentariuszek". „Zmarła w wyniku powikłań po porodzie. Jedyny anestezjolog na dyżurze w tym czasie prowadził reanimację". „Popełnił samobójstwo w wieku 17 lat. Nie było miejsca na oddziale psychiatrii dziecięcej" – to tylko kilka z 20 opisów, umieszczonych na workach na zwłoki, jakie pojawiły się w czwartek rano przed gmachem Ministerstwa Zdrowia na ul. Miodowej.

W workach leżeli lekarze – członkowie Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL).

– Każde ze zwłok symbolizują śmierć pacjenta z powodu niedofinansowania, braków kadrowych bądź złej organizacji ochrony zdrowia. Takich bezsensownych śmierci jest co roku 30 tys. Są wynikiem 30 lat zaniedbań, braku jasnej wizji naprawy i jedynie 2 mld zł na świadczenia zdrowotne z 9 przeznaczanych na ochronę zdrowia – tłumaczy Jan Czarnecki, przewodniczący PR OZZL.

Dodaje, że przekaz trwającego godzinę flash moba miał szokować, by wstrząsnąć politykami i opinią publiczną. Niestety, do lekarzy nie wyszedł minister zdrowia ani żaden z wiceministrów. Mogli liczyć na rozmowę jedynie z dyrektorami departamentów.

„Obecnie w Polsce politycy zajęci są tylko wyborami i słupkami. Tymczasem ludzie umierają. Każda z tych tragedii jest niewidoczna, rozgrywa się w domu, szpitalu. Panie Ministrze, proszę wyjrzeć za okno. Tak wygląda rzeczywistość w ochronie zdrowia. Z dnia na dzień kolejne worki" – napisali rezydenci na swoim fan page'u na Facebooku.

„Nie doczekaliśmy się nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza, nie doczekaliśmy się wzrostu finansowania ochrony zdrowia, papierów i biurokracji nadal przybywa. Nie doczekaliśmy się reformy. A pacjenci nie doczekali się pomocy..." – czytamy w poście.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA