fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Biała sobota dla lekarzy - prezes ZUS Gertruda Uścińska o elektronicznych zwolnieniach lekarskich

Gertruda Uścińska
tv.rp.pl
ZUS udostępni 12 maja swoje oddziały medykom, by pokazać im korzyści z elektronicznego systemu zwolnień chorobowych – mówi prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Minister rodziny Elżbieta Rafalska ogłosiła ostatnio przedłużenie do 1 grudnia 2018 r. okresu przejściowego, w którym funkcjonują równolegle papierowe i elektroniczne zwolnienia. Pani jednak jest przeciw i uważa, że mógłby się on zakończyć tak jak pierwotnie planowano, czyli 1 lipca tego roku. To rzeczywiście realny termin?

Prof. Gertruda Uścińska: To trudny projekt, bo z jednej strony dotyczy ponad 20 mln zwolnień, które są rocznie wystawiane w naszym kraju, a z drugiej, choć w dużej mierze realizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jest od niego niezależny. Dziś mamy blisko 146 tys. lekarzy uprawnionych do wystawiania zwolnień lekarskich. Jest to więc spora grupa osób, których pracy bezpośrednio dotyka elektronizacja zwolnień. Nie ukrywamy, że to od lekarzy zależy w dużej mierze powodzenie projektu e-ZLA. Dlatego też od ubiegłego roku prowadzimy intensywne działania mające popularyzować elektroniczne zwolnienia wśród medyków. Organizujemy szkolenia w placówkach medycznych, zakładamy profile na Platformie Usług Elektronicznych, wyjaśniamy wszelkie indywidualne wątpliwości. Dzięki temu obecnie już 82 tys. lekarzy ma konto na Platformie Usług Elektronicznych, które jest niezbędne do wystawiania e-ZLA. Niestety, jedynie ok. 28 tys. z nich wystawia e-zwolnienia, choć należy dodać, że ta grupa systematycznie rośnie. Rośnie też z miesiąca na miesiąc liczba orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy wystawianych na nowych zasadach. W kwietniu już co czwarte zwolnienie lekarskie zostało wystawione elektronicznie. W niektórych oddziałach, na przykład w Szczecinie, Białymstoku, Jaśle, czy w trzech oddziałach warszawskich liczba wystawionych e-zwolnień przekroczyła 30 proc. wszystkich zwolnień. Natomiast na terenie działania oddziału ZUS w Słupsku liczba wystawionych zwolnień elektronicznych to już blisko połowa wszystkich zaświadczeń. Jeszcze przed wakacjami zamierzamy dotrzeć do większości ze wspomnianych 145 tys. lekarzy, by namówić ich na założenie konta w naszym systemie. Podkreślam, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do przejścia wyłącznie na elektroniczne zwolnienia już od 1 lipca 2018 r. Przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów nie zwalnia nas z obowiązku wykonania zaplanowanych wcześniej działań. Podtrzymujemy intensywność wykonywania naszych zadań.

To raczej zasługa lekarzy, że zdecydowali się na wejście do nowego systemu?

Oczywiście, ale to my dotarliśmy do większości z tych lekarzy ze szkoleniami, które pomogły w zapoznaniu się z nowym systemem i przekonały do nowego systemu, do jego prostoty. Lekarze wymagają indywidualnego podejścia i my takie indywidualne podejście gwarantujemy. Oczekują od nas, abyśmy pokazali, jak logować się do nowego systemu i wypełniać elektroniczne zwolnienia lekarskie. Większość lekarzy po takich szkoleniach decyduje się na wystawianie e-ZLA. Nasz system ułatwia i przyspiesza cały proces wystawiania e-zwolnień. Bardzo częstym problemem przy wypełnianiu papierowych druków zwolnień jest brak numeru NIP pracodawcy pacjenta. To uniemożliwia wystawienie zwolnienia. Tymczasem w elektronicznym zwolnieniu numer NIP pracodawcy nie jest potrzebny, wystarczy sam PESEL pacjenta. NIP pracodawcy pojawia się automatycznie w systemie elektronicznym. Co więcej, jeżeli pacjent pracuje u kilku pracodawców, w systemie każdy jest zidentyfikowany po NIP i do każdego trafi zaświadczenie o niezdolności do pracy. W tzw. papierze zwolnienie trzeba wystawić dla każdego pracodawcy oddzielnie.

Żeby nowy system zadziałał, potrzebni są też pracodawcy. Czy wszyscy już założyli sobie konta w nowym systemie?

Obowiązek założenia konta w nowym systemie mają firmy zatrudniające powyżej pięciu pracowników, a tych jest 322 tys. W tej grupie przeszło 87 tys. firm nie wywiązało się ze swoich ustawowych obowiązków. A w nowych przepisach nie ma też dla nich żadnej sankcji. Naszym zadaniem jest dotarcie do wszystkich tych firm z informacją o obowiązku wejścia do nowego elektronicznego systemu.

Z kolei wśród mniejszych firm, które nie mają obowiązku zakładania konta do odbierania elektronicznych zwolnień lekarskich, zrobiło to już ponad 847 tys. podmiotów. Dzięki zarejestrowanemu kontu na PUE mogą korzystać z błyskawicznego dostępu do informacji o zwolnieniach lekarskich swoich pracowników.

Wraz z przedłużeniem okresu przejściowego, gdy obok elektronicznych zwolnień wciąż będą funkcjonowały papierowe, pojawiła się także propozycja, aby wystawianiem elektronicznych zwolnień lekarskich mogli zająć się także tzw. asystenci medyczni. Na czym ma polegać ich rola w wystawianiu zwolnień lekarskich?

Wprowadzenie takiej możliwości to zdecydowany ukłon w stronę lekarzy, którzy w zgodzie z literą prawa będą mogli korzystać ze wsparcia asystentów. To także poniekąd usankcjonowanie dotychczasowej praktyki. Chociaż przepisy nie przewidywały takiej możliwości, wielu lekarzy przy wypełnieniu druku zwolnienia korzystało z pomocy pielęgniarek czy osób pracujących w rejestracji.

Czy 1 grudnia to ostateczny termin na zakończenie okresu przejściowego, czy też jest możliwe dalsze jego wydłużenie? W końcu do tej pory był on już trzy razy zmieniany.

Jestem za tym, aby zacząć stosować nowe przepisy jak najszybciej. Do osiągnięcia stanu, w którym 100 proc. lekarzy posiada konta na PUE i wystawia e-zwolnienia, należy dążyć, jak najszybciej udzielając im wszechstronnego wsparcia. Dodatkowo będziemy musieli przeszkolić podmioty medyczne i lekarzy, a także zachęcić większą liczbę firm do podpięcia się do Platformy Usług Elektronicznych.

—rozmawiał Mateusz Rzemek

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA