fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

LOGISTYKA Transport

Spada sprzedaż ciężarówek w Europie

Scania trucks ready for delivery.
Marzec będzie fatalny, po już słabym lutym.

Importerzy przyznają, że nie ma zainteresowania zakupem samochodów ciężarowych. Branża zanotuje słaby początek roku. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA podaje, że w lutym w całej UE rejestracje samochodów użytkowych zmalały o 6,2 proc. Popyt skurczył się we wszystkich segmentach za wyjątkiem autobusów.

Po dwóch miesiącach rejestracje zmalały o 8,9 proc. do 308,4 tys. sztuk. Rejestracje aut dostawczych o dmc do 3,5 tony zmalały o 7,1 proc., w klasie średniej i ciężkiej, o dmc powyżej 3,5 tony spadek wyniósł 18,7 proc. Klasa ciężka o dmc powyżej 16 ton zanotowała spadek rejestracji o 20,6 proc. Rejestracje autobusów wzrosły o 4,6 proc., a wliczając kraje EFTA i Wielką Brytanię wzrost sięgnął 6,1 proc.

W segmencie ciężkim po dwóch miesiącach największe rynki zanotowały spadki: Niemcy 24-procentowy do 8,8 tys. pojazdów, Francja niemal 15-procentowy do 6,9 tys., Hiszpania 9,5-procentowy do 3,2 tys.

Rejestracje we Włoszech okazały się zaskakująco stabilne, ze spadkiem 1,2 proc. do 3,4 tys. pojazdów. W Polsce spadek wyniósł 29,4 proc. do 2,9 tys. rejestracji.

Wśród dużych rynków krajów nowej UE największą dynamikę spadku w klasie ciężkiej wykazały rejestracje w Rumunii, o 41,1 proc. do 0,8 tys. aut i na Litwie, o 40,6 proc. do 0,9 tys. W Czechach rejestracje zmniejszyły się o 26 proc. do 1 tys. aut.

Po dwóch miesiącach 2020 roku rejestracje ciężkich pojazdów w UE, krajach EFTA i Wielkiej Brytanii (gdzie spadek sięgnął 24,8 proc.) wyniosły 43,5 tys. ciężarówek.

Źródło: logistyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA