fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

LOGISTYKA Prawo

Posłowie zdecydują, czy ruch na drogach będzie zablokowany

Fot. ViaToll
Oddala się groźba zablokowania w Polsce ruchu ciężarówek i autobusów po 1 lipca.

Wygaszenie viaToll będzie opóźnione, system zostanie utrzymany dłużej, możliwe, że nawet o 3 miesiące do 30 września 2021 roku. Pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch podał, że posłowie zgłoszą poprawkę do procedowanej 14 i 15 kwietnia w Sejmie noweli ustawy o autostradach płatnych.

Zmiana jest  efektem czwartkowego spotkania z przewoźnikami, na którym przedsiębiorcy zwrócili uwagę KAS, że wygaszenie viaToll 1 lipca jest nierealne. Nowy system poboru myta e-Toll ma działać od pierwszej połowy czerwca.

W 3-tygodniowym okresie przejściowym nie ma możliwości wyposażyć pół mln pojazdów w urządzenia pokładowe (OBU), które są preferowanym sposobem płatności myta przez firmy transportowe.

Grupujące polskie organizacje przewoźników Forum Transportu Drogowego wystosowało 13 kwietnia do członków rządu i parlamentu pismo, w którym domaga się nieograniczonego dostępu do bezpłatnych OBU, co najmniej półrocznego okresu przejściowego viaToll i e-Toll, odstąpienia od corocznej indeksacji opłat drogowych jako sprzecznych z prawem unijnym, modyfikacji sposobu nakładania kar.

FTD ma poważne wątpliwości, czy wdrażany w Polsce model nowego systemu poboru opłat drogowych jest zgodny z dyrektywą 1999/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 czerwca 1999 r. w sprawie pobierania opłat drogowych za użytkowanie niektórych typów infrastruktury przez pojazdy ciężarowe.

Źródło: logistyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA