fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

LOGISTYKA Prawo

Płaca minimalna w Danii

Zagraniczni kierowcy w Danii będą objęci płacą minimalną.

W styczniu zawarto porozumienie pomiędzy duńskim rządem, a organizacjami pracodawców i związkami zawodowymi, którego celem jest zabezpieczenie lokalnego rynku. – Dania planuje wprowadzić nowe przepisy, w myśl których kierowcy zza granicy wykonujący kabotaż będą rozliczani wg płacy minimalnej, co do której wysokości porozumieją się związki zawodowe. Nowe zasady miałyby obowiązywać także kierowców wykonujących przewozy w ramach transportu kombinowanego w Danii, ale już nie tranzyt – zauważa ekspert Inelo Mateusz Włoch.

Wprowadzenie godzinowej stawki minimalnej obejmie pracowników delegowanych wykonujących kabotaż lub przewóz kombinowany. – Wysokość godzinowej stawki minimalnej nie jest jeszcze znana. Zgodnie z zapowiedziami zostanie ona wypracowana na bazie kilkudziesięciu zawartych pomiędzy pracodawcami, a związkami zawodowymi, układów zbiorowych wyjaśnia ekspert Inelo.

Wprowadzony zostanie obowiązek zgłaszania pracowników za pośrednictwem elektronicznego systemu. Wśród danych, które trzeba będzie wprowadzić znajdą się m.in. nazwa i adres przedsiębiorstwa wykonującego przewóz, dane kontaktowe, informacje na temat pojazdu, w tym numer rejestracyjny, data rozpoczęcia i zakończenia operacji transportowej, a także imię oraz nazwisko kierowcy.

Zgłoszenie delegowania i umowa o pracę, potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia, a możliwe, że nawet ewidencja przepracowanych godzin – to zbiór dokumentów, które wraz z nowymi regulacjami staną się obowiązkowym wyposażeniem ciężarówki podczas kontroli drogowej. Kierowca zobowiązany będzie przestawić te dokumenty w momencie sprawdzenia przez służby duńskie.

Niedopełnienie przepisów będzie wiązać się z sankcjami finansowymi, których wartość może nawet ulec podwojeniu w sytuacjach powtarzających się przewinień. Przewoźnicy mogą spodziewać się kar w wysokości 1340 euro za niezgłoszenie lub błędne zgłoszenie kierowcy. Znacznie wyższej kary mogą oczekiwać firmy, które nie wyrównały płacy do minimalnej stawki duńskiej. Taka sankcja zostanie naliczona na podstawie niedopłaty, ale minimalna stawka kary będzie wynosić 4700 euro.

Źródło: logistyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA