fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Jakie mieszkanie z dopłatą

Osiedle Optima przy ul. Stężyckiej w Gdańsku. Inwestorem jest spółka Inpro
Materiały
Czy nowe limity w programie "Mieszkanie dla młodych" zmienią sytuację na rynku? Jak?

Komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:

Wraz z początkiem kwietnia 2016 roku w piętnastu województwach znów zostały zmienione limity w programie dopłat "Mieszkanie dla młodych" Jak zwykle aktualizacja wskaźników dotyczących Pomorza odbędzie się o kwartał później.

Kwietniowa zmiana limitów z pewnością miała wyjątkowy charakter. Była to bowiem pierwsza taka aktualizacja po wyczerpaniu się środków przewidzianych na 2016 r. Bank Gospodarstwa Krajowego podał również limity cen dla rynku wtórnego. Ta czynność miała tylko formalny charakter, gdyż ponowne dotowanie używanych mieszkań będzie możliwe od 1 stycznia 2017 r.

Najnowsze limity są istotne dla nabywców lokali deweloperskich, którzy wybiorą budowane dopiero lokale. Znalezienie takiego mieszkania nie jest jednak łatwe. Zdecydowana większość wniosków o zakup nowego lokalu z dopłatą jest składana w miastach wojewódzkich. Warto zatem sprawdzić, jak przedstawiają się nowe limity w "MdM" w osiemnastu takich ośrodkach miejskich.

Dane Banku Gospodarstwa Krajowego wskazują, że w dwóch miastach doszło do właściwych korekt (Olsztyn - spadek limitu o 10,37 proc., Rzeszów - podwyżka limitu o 3,79 proc.). Przed 1 kwietnia 2016 roku graniczny poziom cen dla olsztyńskich mieszkań z dopłatą (5379,55 zł za mkw.) był zbyt wysoki w stosunku do poziomu cen transakcyjnych na lokalnym rynku pierwotnym (4533 zł za mkw. w czwartym kwartale 2015 r. według NBP).

W przypadku Rzeszowa było inaczej - niski poziom tamtejszego limitu utrudniał zakup dotowanego lokum. Jeżeli chodzi o najnowsze wartości limitów cenowych, to trzeba odnotować również ważne zmiany, które dotyczą następujących miast: Warszawa - spadek limitu o 64,19 zł za mkw. (-1 proc.) Białystok - podwyżka limitu o 139,15 zł za mkw. (+3 proc.) Lublin - podwyżka limitu o 100,35 zł/mkw. (+2,16 proc.) Wrocław - obniżka limitu o 62,70 zł za mkw. (-1,20 proc.) Poznań - obniżka limitu o 110,00 zł za mkw. (-1,86 proc.)

Nowe limity w programie "MdM" w piętnastu województwach mają obowiązywać do końca września. Ponowna publikacja tych wskaźników na początku lipca będzie tylko urzędową formalnością.

Wyczerpanie puli dopłat na 2016 r. znacznie ograniczyło zasięg programu "MdM".

Warto zdawać sobie sprawę, że wyczerpanie środków z 2016 r. będzie miało znacznie większy wpływ na program "MdM" niż niedawna aktualizacja limitów. Ze względu na brak funduszy w bieżącej puli dopłat, beneficjenci programu 'Mieszkanie dla Młodych" do 1 stycznia 2017 r. mogą kupić tylko nowy i budowany lokal. Taka zmiana znacznie ogranicza faktyczny zasięg programu.

Po przeanalizowaniu bazy ofert serwisu RynekPierwotny.pl i uwzględnieniu nowych mieszkań z odpowiednią ceną oraz terminem ukończenia po 30 czerwca 2016 roku, okazuje się, że znalezienie dotowanych lokali nie jest łatwe. Na pięciu największych rynkach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk) odpowiednie lokale stanowią mniej niż 10 proc. wszystkich ofert deweloperów. Jeszcze w lutym 2015 roku sytuacja była zupełnie inna. Obliczenia portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że udział dotowanych mieszkań w całej ofercie deweloperów najbardziej spadł na terenie Wrocławia (luty 2016 r. - 16 proc., początek kwietnia 2016 r. - 2 proc.), Poznania (30 i 8 proc.) i Gdańska (28 i 7 proc.).

W Warszawie analizowana wartość spadła z 11 proc. (luty 2016 r.) do 3 proc. (początek kwietnia 2016 r.). Najmniejszą zmianę odnotowano w Krakowie. Ta sytuacja jest związana ze specyfiką lokalnego rynku. Ze względu na niski limit cenowy krakowscy deweloperzy zaczęli masowo budować mieszkania w peryferyjnych dzielnicach (przykłady: Wzgórza Krzesławickie, Swoszowice, Bieńczyce).

Wiele z tych tanich lokali nadal jest dostępnych w programie "MdM", gdyż ich budowę rozpoczęto stosunkowo niedawno, a termin zakończenia prac przypada na kolejne kwartały.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA