fbTrack
REKLAMA

Kultura

Literatura dla dzieci – jak wybierać aby słuchały?

Literatura, choć czasem niedoceniania, pełni bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Książki, z którymi zapoznajemy się od najmłodszych lat kształtują naszą osobowość i wpływają na to w jaki sposób postrzegamy otaczający nas świat (https://tantis.pl/ksiazki-dla-dzieci-c5062.html). Dorośli powinni zatem troszczyć się o to, aby zapewniać najmłodszym czytelnikom dostęp do wartościowej literatury, dopasowanej do ich wieku. Na szczęście obecnie wybór książek dla dzieci jest na tyle duży, iż każdy może bez większego problemu znaleźć coś, co zainteresuje jego pociechy.

Literatura dla najmłodszych - dlaczego warto czytać dzieciom?

O tym, że literatura powinna towarzyszyć dzieciom od najmłodszych lat mówi się już od dawna. Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że maluchy niezwykle szybko chłoną wszelką wiedzę i obserwując dorosłych nabierają nawyków, które często zostają z nimi na całe życie. Pokazując zatem dzieciom, że czytania może być fantastyczną i wciągającą zabawą, istnieje większe prawdopodobieństwo tego, iż w dorosłym życiu również będą one czerpały mnóstwo przyjemności z tej czynności.

Oprócz tego, trzeba pamiętać o tym, że dzięki regularnemu czytaniu książek, dzieci mogą rozwijać swój język. Zarówno w sytuacji, gdy czytają im dorośli, jak i w nieco starszym wieku, kiedy są w stanie samodzielnie przeczytać książki dopasowane do ich wieku. Dobra literatura dla dzieci pozwala także doskonalić ich wyobraźnię oraz umiejętność kreatywnego myślenia. Nie wspominając już o przekazywanych im w książkach ważnych lekcjach, dotyczących uniwersalnych wartości i zasad, którymi należy się kierować w życiu.

Zobacz także: https://www.e-szkrab.pl/10-najczestszych-bledow-w-wychowywaniu-dzieci/

O czym pamiętać wybierając książki dla dzieci?

Tak jak już wspomniano, literatura dla dzieci powinna być przede wszystkich dostosowana do ich wieku. Dla maluchów wybierajmy zatem książki, które są wypełnione ładnymi i angażującymi ilustracjami. Przyciągają one wówczas ich uwagę, przez co łatwiej skupiają się one również na tym, co czytają im rodzice. Nie bez znaczenie jest tutaj rzecz jasna sposób czytania, zmiana intonacji, modulowanie głosu, czy naśladowanie pojawiających się w książce dźwięków.

Oprócz samych ilustracji, niezwykle ważna jest jednak także treść książek. Powinniśmy w każdym przypadku zwracać uwagę na to, by była to poprawna i przy okazji barwna polszczyzna. W przypadku najmłodszych dzieci, pozwala im się to osłuchać z naszym językiem. Natomiast jeśli chodzi o starsze pociechy, mogą one wzbogacać swój język poznając nowe słowa i ich znaczenia. Literatura dla dzieci może więc realnie wpływać na ich elokwencję i sposób wypowiadania się w przyszłości.

Materiał Promocyjny tantis.pl

REKLAMA