fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Krakowice goszczą światowy kongres UNESCO

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO
Od 11 do 15 czerwca w Krakowie i Katowicach odbywa się XII Kongres Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Uczestniczą w nim przedstawiciele z ponad 160 miast z ponad 60 krajów.

Kongres w Polsce gości w Polsce po raz pierwszy. Organizuje go wspólnie Kraków jako miasto literatury i Katowice jako miasto muzyki. Oba miasta współdziałają pod hasłem #krakowice2018.

- To  wielkie wydarzenie, wspólna inicjatywa Krakowa i Katowic, która zyskała poparcie w głosowaniu wszystkich miast Creative Sities Network  - mówi „Rzeczpospolitej” Tamara Kamińska, zastępca dyrektora Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek, kierująca Sekcją UNESCO. - Temat Kongresu „Creative Crossroads” – „Skrzyżowanie kultur” to także nasza propozycja. – dodaje. -  Chcemy, żeby spotkanie było skrzyżowaniem różnych idei, wymianą dobrych praktyk i doświadczeń oraz narodzin nowych pomysłów. Służyło budowaniu połączeń między sektorami kreatywnymi miast i dyskusji nad modelami organizowania kultury. Będziemy rozmawiać o realizacji ustanowionej przez ONZ Agendy2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju i roli w nim kultury.

Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO został utworzony w 2004 roku, aby wspierać rozwój ekonomiczny, społeczny i kulturalny miast oparty na zasadach trwałego i zrównoważonego rozwoju. O przynależność do sieci miasta mogą ubiegać się w siedmiu dziedzinach: literatury, muzyki, filmu, sztuk wizualnych, designu, rzemiosła i sztuki ludowej oraz gastronomii.

Reprezentanci miast zrzeszonych w Sieci Miast Kreatywnych (Creative Sities Network) spotykają się co roku w różnych miejscach świata. Wcześniejsze kongresy odbywały się  m.in. w Chengdu w Chinach, Kanazawie w Japonii, Östersund w Szwecji, i Enghien-les-Bains we Francji.

W Polsce prestiżowy tytuł mają tylko trzy miasta: Kraków jako miasto literatury od 2013 roku, Katowice – miasto muzyki od 2015 i Łódź -  jako miasto filmu od ubiegłego roku. Łódź oczywiście uczestniczy także w obecnym kongresie.

Obrady 12. Kongresu są transmitowane w mediach społecznościowych, m.in. na facebooku i twitterze. Natomiast dla publiczności otwarta będzie 16 czerwca w Katowicach debata „Creative Cities and Industies” poświęcona polityce kulturalnej Agendy 2030 i Nowej Agendy Miejskiej, dostępowi do sztuki, kierunkom kultury cyfrowej i zrównoważonym rozwoju sektorów kreatywnych. Rejestracja na creativecitiesandindustriesconference.evenea.pl

Kongresowi towarzyszą także różnorodne specjalne wydarzenia, jak poprzedzający go Festiwal Miłosza  i  Dni Chleba – w Krakowie oraz trwające obecnie krakowskie spotkania literackie, czy Debata  Reporterów “Gazety Wyborczej”, a w Katowicach  - koncert ElectroKilar (14.06) z utworami wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków (15-16.06) z udziałem przedstawicieli miast muzyki UNESCO

Więcej - krakowice.com

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA