fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Odwiedziny w cudzych mieszkaniach

Muzeum Ziemi PAN, Dom Pniewskiego, ul. Aleja na skarpie 20/26, fot. Maja Wirkus
materiały
„Warszawa w Nowym Domu” to hasło piątej edycji Festiwalu Otwarte Mieszkania. Uroczyste otwarcie odbędzie się w piątek 9 czerwca o godz. 19. w domku fińskim na Jazdowie.

Organizatorzy tegorocznej imprezy proponują tym razem przeniesienie się do czasów po II wojnie światowej, by zrozumieć proces odbudowywanej z gruzów stolicy. Przez dwa kolejne weekendy chętni będą mogli zwiedzić pracownie architektów, konserwatorów i rzemieślników związanych z odbudową, a także prywatne mieszkania zwykłych mieszkańców Warszawy.

Na Nowym Mieście odwiedzić będzie można zatem pracownię rodziny Jarnuszkiewiczów, gdzie tworzył Jerzy Jarnuszkiewicz, m.in. twórca rzeźby Małego Powstańca znajdującej się na Podwalu. Jego ojciec Mieczysław i starszy brat Wojciech zrealizowali podczas odbudowy arcydzieła metaloplastyki na Starym Mieście m.in. Bazyliszka oraz szyld z krokodylem.
Na Żoliborzu, na placu Henkla czeka na zwiedzających mieszkanie w budownictwie z lat 50. z półokrągłymi sufitami i krzywymi ścianami. W niedzielę natomiast festiwal skoncentruje się na Saskiej Kępie, gdzie będzie można zobaczyć pracownie artystów: Zofii i Wojciecha Czerwoszów oraz Jerzego Chojnackiego, którą opiekuje się Magdalena Czerwosz – również artystka. A w ogrodzie rzeźbiarza Stanisława Sikory, o pracowni ojca, będącej niegdyś sercem spotkań saskich rzeźbiarzy, opowie syn – fotograf Tomasz Sikora.

13 czerwca odbędzie się natomiast wernisaż wystawy o odbudowie stolicy w domkach fińskich na Jazdowie. Weekend 17-18 czerwca związany będzie z kolei z architektami i konserwatorami działającymi w Biurze Odbudowy Stolicy. Będzie można też zobaczyć willę Barbary i Stanisława Brukalskich – projektantów kolonii WSM na Żoliborzu, a w Alejach Niepodległości – mieszkanie Mieczysława Kuzmy – architekta, rzeźbiarza, pracownika Biura Odbudowy Stolicy i koordynatora odbudowy i rekonstrukcji zniszczonej zabudowy.
Zaplanowane jest ponadto zwiedzanie Muzeum Ziemi PAN mieszczącego się w klasycystycznej willi według projektu Szymona Bogumiła Zuga. Dostępna dla chętnych będzie Galeria Braci Łopieńskich na ulicy Poznańskiej. To istniejąca od 1862 roku firma, specjalizująca się w produkcji wyrobów z brązu, srebra i metali szlachetnych. Otworzy się też mieszkanie Jana Zachwatowicza, znanego architekta, generalnego konserwatora zabytków w latach 1945–1957, o którego działalności opowie córka Krystyna.

Festiwal uzupełni wiele spacerów, wykładów, pokazów filmowych. Na zakończenie tegorocznej edycji imprezy, która potrwa do 25 czerwca, odbędzie się debata o Biurze Odbudowy Stolicy. Pełny program warszawskiego festiwalu na stronie www.fom.waw.pl, informacje także na stronie www.facebook.com/FestiwalOtwarteMieszkania.

Festiwal Otwarte Mieszkania organizowany jest od początku przez Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Warszawie. W ubiegłych latach jego tematyka dotyczyła mieszkań sztuki, mieszkań i domów architektów, tożsamości dzielnic - ludzi i miejsc oraz Warszawy filmowej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA