fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Festiwal Warszawa Singera: początek 27 sierpnia

materiały
Gołda Tencer, pomysłodawczyni Festiwalu i szefowa Teatru Żydowskiego zapowiada bogaty program XIII edycji festiwalu Warszawa Singera, trwającej od 27 sierpnia do 4 września. W programie jak zwykle spektakle z Polski i zagranicy, koncerty kantorów i klezmerów, wystawy, spotkania literackie oraz pokaz kuchni żydowskiej

Teatr Żydowski po sprzedaży budynku przy placu Grzybowskim przez Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Żydów stracił swą siedzibę, ale flagowe przedsięwzięcie Teatru i Fundacji Shalom, czyli festiwal Warszawa Singera odbywać się będzie nadal. – Teatr Żydowski w poprzednim sezonie obchodził swoje 65-lecie i od wielu lat zapoznaje polską publiczność z klasyką żydowskiej literatury. Nie możemy zaprzepaścić tej spuścizny i zawieść widzów – mówi Gołda Tencer.

Wśród propozycji teatralnych pokazanych na gościnnych scenach Teatru Kwadrat i Teatru Polskiego publiczność będzie miała okazję zapoznać się z projektem „The Kishka Monologues” w wykonaniu Teatru Yiddishpil z Izraela, spektaklem „Anne Frank” chorwackiego Miejskiego Teatru Tresnja czy sztuką „Blizny pamięci. Rzecz o Janie Karskim” z Jerzym Zelnikiem w roli głównej.

Będą też czytania performatywne w wykonaniu Janusza Gajosa i Olgierda Łukaszewicza. Pojawią się także spektakle z repertuaru Teatru Żydowskiego: „Matki” Pawła Passiniego według idei Gołdy Tencer, „Śmierć pięknych saren” w reżyserii Jana Szurmieja, a także „Aktorzy żydowscy” Anny Smolar.

Także w Teatrze Kwadrat przygotowany będzie też jubileuszowy koncert muzyki Włodzimierza Nahornego z okazji 65. urodzin tego muzyka, Muzyczną gwiazdą festiwalu będzie ponadto trio Sefardix stworzone przez jazzowych braci Oleś z gościnnym udziałem Jorgosa Skoliasa, z którym nagrali album „Maggid” z żydowskimi utworami. Z utworami Krzysztofa Komedy przyjedzie Leszek Żądło, polski saksofonista, mieszkający w Niemczech, a w plenerowym koncercie „Noc klezmerów” wystąpią m. in. brytyjska grupa Hamsa oraz nowojorski The Klezmatics.

Część koncertów i spektakli pokazywana będzie w stałych lokalizacjach festiwalu: Synagodze im. Nożyków, w rejonie Placu Grzybowskiego, przy ulicach Próżnej oraz Twardej oraz w Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom oraz w przestrzeni miejskiej. 1 września na placu Grzybowskim Warszawska Opera Kameralna zaprezentuje plenerową wersję „Requiem” Mozarta.

W programie tegorocznej imprezy znalazły się m.in. wieczory poetyckie. Wiersze czterech poetek żydowskiego pochodzenia: Else Lasker-Schueler, Rose Auslaender, Maschy Kaleko i Nelly Sachs, zostaną zaprezentowane w ramach cyklu „Przystanek poezja” przez aktorów Teatru Żydowskiego: Ewę Dąbrowską, Paulinę Lombarowicz, Sylwię Najah, Joannę Przybyłowską, Monikę Soszkę, Barbarę Szeligę, Marcina Błaszaka i Piotra Wiszniowskiego. Szczegółowy program XIII Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" dostępny jest na stronie internetowej http://www.festiwalsingera.pl. Wydarzenia w ramach festiwalu odbywać się będą także w Biłgoraju, Leoncinie, Radzyminie, Górze Kalwarii i Sieradzu.

Cały czas trwają natomiast negocjacje w sprawie znalezienia nowej siedziby dla Teatru Żydowskiego, prowadzone między przedstawicielami m. st. Warszawy, a przedstawicielami firmy Ghelamco, która nabyła budynek z siedzibą teatru od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA