fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kukiz'15

Kukiz: Olszewski chciał jednomandatowych okręgów wyborczych

Fotorzepa, Jerzy Dudek
"Przypominam, iż Jan Olszewski za kluczową zmianę uważał wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych do Sejmu (jeden powiat, jeden poseł; odpowiedzialny przed wyborcami, a nie szefami partii)" - pisze na swoim profilu na Facebooku Paweł Kukiz o zmarłym przed kilkoma dniami byłym premierze Janie Olszewskim.

Kukiz - jak pisze - przypomina "politykom, którzy dzisiaj prześcigają się w gloryfikowaniu ś.p. Premiera Jana Olszewskiego i uważają za tragedię dla Polski to, iż jego Idee nie zostały wprowadzone w życie" o postulacie wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych głoszonym przez byłego premiera.

Na dowód Kukiz przytacza treść ulotki wyborczej Jana Olszewskiego z wyborów prezydenckich w 2000 roku.

"Wybrani w jednomandatowych okręgach wyborczych opartych o system większościowy przedstawiciele społeczeństwa w Sejmie, Senacie i samorządach będą uzależnieni od swych wyborców, a nie - jak obecnie - od kierowniczych sztabów partii, które ustalają ich miejsca na listach wyborczych" - głosi treść ulotki.

"Tylko jednomandatowe okręgi wyborcze zapewnią rzeczywistą kontrolę aparatu państwowego przez obywateli. Tylko jednomandatowe okręgi wyborcze umożliwią skuteczną walkę z korupcją" - czytamy w jej dalszej części.

Postulat wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych jest jedną z najważniejszych zmian proponowanych przez ruch Kukiz'15. Postulat ten głosił również Paweł Kukiz startując w wyborach prezydenckich w 2015 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA