fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Sportowa wizytówka regionu i kraju

Inwestycja związana z zagospodarowaniem Polany Jakuszyckiej będzie kosztowała 70 mln zł.
materiały prasowe
W ciągu trzech lat na Polanie Jakuszyckiej powstanie Dolnośląskie Centrum Sportów.

– Ośrodek ma spełniać oczekiwania sportowców profesjonalistów i amatorów uprawiających narciarstwo klasyczne i biathlon – mówi Sebastian Kącki, prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki (DPIN), spółki samorządu wojewódzkiego, która odpowiada za inwestycję. Pomysł zagospodarowania Polany Jakuszyckiej narodził się już cztery lata temu. Inwestycję chciał realizować wówczas samorząd Szklarskiej Poręby, ale sprzeciwiała się fundacja organizująca Bieg Piastów. Ostatecznie doszło do porozumienia między nią, władzami Szklarskiej Poręby a samorządem wojewódzkim, który przejął inwestycję, ale pomysł zagospodarowania tego miejsca został taki sam, jak miało miasto.

Na Polanie Jakuszyckiej ma zostać zbudowana nowoczesna baza sportowa z trasami do narciarstwa biegowego, a także trasa do biathlonu ze strzelnicą. Poza tym zaplanowano tam boisko piłkarskie, 200-metrową bieżnię lekkoatletyczną, górkę saneczkową oraz rowerową dla dzieci i młodzieży.

– Na Polanie musi się zmieścić wielofunkcyjny budynek z szatniami, strzelnica, rolkostrada oraz zbiorniki wody do naśnieżania i magazyny śniegu – mówi prezes Kącki. Dodaje, że w głównym obiekcie dostępne będą miejsca noclegowe, sale konferencyjne oraz tunele dla zawodników i trenerów, łączące szatnie i część treningową ze strefą startu, a główny hol będzie połączony bezpośrednio z peronem kolejowym. W głównym budynku zaplanowano muzeum sportów zimowych oraz centrum odnowy biologicznej i dużą siłownią. W centrum znajdzie się również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, rolek i rowerów oraz kabiny do smarowania nart.

Jak mówi prezes Kącki, cały obiekt został zaplanowany zgodnie z obowiązującymi przepisami światowych federacji narciarskich oraz Międzynarodowej Unii Biathlonowej (IBU), dzięki czemu w Jakuszycach możliwa będzie organizacja zawodów o randze mistrzostw świata, zwłaszcza że współpracą są zainteresowane władze Harrachowa, czeskiego miasta tuż za polską granicą. – Oni mają u siebie skocznie, w naszym ośrodku można będzie organizować zawody dla biegaczy – tłumaczy prezes Kącki.

Do połowy maja trwa przetarg na wyłonienie projektu i zarządzającego całym przedsięwzięciem związanym z inwestycją na Polanie Jakuszyckiej. W czerwcu, powinno dojść do podpisania umowy z wykonawcą, a w ciągu ok. sześciu–ośmiu miesięcy powinien on otrzymać pozwolenie na budowę. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na początek roku 2017. Centrum sportowe będzie powstawało w dwóch etapach. W pierwszym od maja do listopada 2017 r. powinna powstać główna infrastruktura sportowa, a w drugim od kwietnia do października 2018 roku pozostała część inwestycji. – Uzgodniliśmy, że budowa Centrum nie będzie miała wpływy na Bieg Piastów ani żadne inne cykliczne imprezy, które odbywają się na Polanie – tłumaczy prezes DPIN.

Budowa Centrum pochłonie ok. ok. 70 mln zł. – Ponieważ inwestycja została określona jako obiekt kluczowy dla rozwoju bazy sportowej w zakresie biegów narciarskich i biathlonu w Polsce, to możemy liczyć na dofinansowanie jej budowy ze środków pochodzących z Ministerstwa Sportu i Turystyki – tłumaczy prezes Kącki. Dodaje, że pozostałe koszty zostaną pokryte z budżetu województwa dolnośląskiego oraz dotacji unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska. – Polana Jakuszycka już teraz jest wizytówką Dolnego Śląska, a dzięki tej nowoczesnej inwestycji ma szansę stać się wizytówką całej Polski na świecie – uważa Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. Jego zdaniem wielofunkcyjność obiektów pozwoli na to, żeby korzystali z niego zawodowcy i amatorzy, zarówno zimą, jak i latem.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA