fbTrack
REKLAMA

Kraj

Rynek mieszkaniowy we Wrocławiu – prognozy na 2020 rok

W Polsce od lat planuję prawdziwy boom budowlany – Wrocław nie jest pod tym względem wyjątkiem. Mimo wysokiej podaży, potencjalni nabywcy mieszkań przynajmniej do tej pory nie mogli liczyć na spadek cen na rynku pierwotnym. Wręcz przeciwnie – pomiędzy 2018 a 2019 rokiem średnia cena metra kwadratowego za nowe mieszkanie we Wrocławiu wzrosła o 8%. Trend dotyczy całego kraju, a Wrocławianie i tak stoją na dość uprzywilejowanej pozycji, ponieważ mieszkania w stolicy dolnego śląska drożeją najwolniej. Jak wyglądają prognozy na rok 2020?

Większość czynników odpowiadających za wzrost cen prawdopodobnie nie ulegnie zmianie, choć istnieje kilka przesłanek, które potencjalnie są w stanie osłabić ten trend. Dziś postaramy się dokonać małego podsumowania i zaprezentować ciekawe inwestycje deweloperskie prowadzone aktualnie we Wrocławiu.

Dlaczego ceny nieruchomości dotychczas rosły?

W okresie, gdy średnia cena metra kwadratowego we Wrocławiu wzrosła o ponad 500 zł, czyli 8%, mieszkańcy innych dużych polskich miast mieli jeszcze większe powody do narzekań. W Gdańsku odnotowano wzrost na poziomie 13,9%, w Poznaniu o ponad 11%, Natomiast w Warszawie, gdzie ceny i tak są rekordowo wysokie, wzrosły one o kolejne 10%.

Na taki stan rzeczy składa się bardzo wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest rosnąca cena materiałów budowlanych. Z roku na rok koszt zakupu prefabrykatów podniósł się średnio o 30%. Rodzimi producenci nie nadążają za potrzebami rynku. Ponadto, dość szybko rosną także wynagrodzenia w branży budowlanej, która narzeka na brak rąk do pracy. Nie wolno zapominać także o fakcie, że na terenie Wrocławia brakuje atrakcyjny gruntów, odznaczających się wygodnym dojazdem do centrum miasta. Ceny ziemi położonych w dogodnych lokalizacjach poszybowały więc w górę.

Co przemawia za utrzymaniem wysokich cen w roku 2020?

Ceny mieszkań często uważa się za odbicie w sytuacji gospodarczej panującej w kraju. Jeśli chodzi o prognozy na 2020 rok z perspektywy całej Polski, wiele wskazuje na to, że obecny trend może się utrzymać. Warto pamiętać, że w ciągu ostatnich kilku lat cena wybudowania metra kwadratowego mieszkania jednorodzinnego wzrosła średnia o 30%. Biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy i niskie bezrobocie trudno spodziewać się, by wynagrodzenie w branży budowlanej miały z jakiegoś powodu spaść w najbliższym czasie, a tym bardziej w roku 2020. Podobne prognozy dotyczą kosztów materiałów budowlanych. Dane z trzeciego kwartału 2019 roku wykazują, że zgodnie z panującą od dłuższego czasu koniunkturą deweloperzy raz jeszcze sprzedali więcej lokali mieszkaniowych, niż wprowadzili w tym czasie na rynek. W całej Polsce podaż jest najniższa od ponad dekady!

Jakie są szansę na stabilizację cen wrocławskich nieruchomości?

Nowe mieszkania we Wrocławiu pojawiają się jak grzyby po deszczu. Trudno nie zaobserwować tego zjawiska, jednak znaczna część inwestycji oddawanych do użytku zawiera mieszkania, które zostały już sprzedane. Wielu ekspertów uważa jednak, że stoimy u progu stabilizacji cen nieruchomości mieszkaniowych, a 2020 rok powinien przynajmniej osłabić się dynamika ich wzrostu. Jedną z ważniejszych przesłanek stanowią zapowiadane zmiany w prawie, dzięki którym na terenie miast możliwy będzie zakup gruntów rolnych o powierzchni do jednego hektara, co przyczyni się do poprawy sytuacji deweloperów poprzez spadek cen ziemi. Zauważono również, że zakup mieszkań w celu sprzedanie ich z zyskiem w przyszłości staje się coraz mniej opłacalną inwestycją. Oznacza to w praktyce, że większa część nieruchomości trafić będzie mogła do osób marzących o swoim pierwszym mieszkaniu, co oczywiście przyczyni się do spadku cen w dłuższej perspektywie czasowej. Istotnym czynnikiem jest również dość ostrożna polityka banków w zakresie udzielania kredytów hipotecznych. Jeśli stopy procentowe nie zostaną podniesione, nie powinno się to zmienić. Odczują przede wszystkim nabywcy mniejszych mieszkań, odczuje to też i każdy deweloper. Wrocław może więc wkrótce stać się miejscem, gdzie ceny nieruchomości mieszkaniowych ustabilizują się, co może być odczuwalne już w 2020 roku.

Jak uchronić się przed rosnącymi cenami?

Warto pamiętać, że aby uchronić się przed rosnącymi cenami, opłaca się nabyć nieruchomość z wyprzedzeniem, dosłownie w momencie, gdy inwestycja jest jeszcze "dziurą w ziemi". Obowiązujące dotychczas trendy wzrostowe nie oznaczają, że we Wrocławiu nie da się na rynku pierwotnym znaleźć lokalu z atrakcyjną ceną i lokalizacją. Wystarczy wspomnieć o inwestycjach prowadzonych przez Vantage Development takich jak Promenady Wrocławskie, Legnicka 33 czy Port Popowice.

Materiał Promocyjny 

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA