fbTrack
REKLAMA

Kraj

Jaki hosting pod WordPress? Na co zwrócić uwagę, wybierając dostawcę?

Większość blogów obsługiwanych jest poprzez system zarządzania treścią, jakim jest popularny WordPress. Decydując się na założenie bloga, należy wybrać odpowiedni hosting. Czym powinien charakteryzować się hosting pod WordPress i na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę? Który hosting jest najlepszy?

Wybór odpowiedniego hostingu jest niezwykle ważny dla prawidłowego działania bloga. Od niego bowiem zależy jak będzie wyświetlana strona oraz z jakich funkcjonalności będzie mógł korzystać bloger. Na wstępie odradzamy korzystanie z darmowych usług hostingowych, gdyż nie zapewniają tego, co profesjonalny odpowiednik – bezawaryjności, bezpieczeństwa, fachowej obsługi i wielu dodatkowych aplikacji. Oczywiście zawsze można przenieść swój blog na inny serwer, ale chyba lepiej od razu wybrać właściwego dostawcę hostingu pod WordPress.

Wybór firm oferujących usługi hostingowe jest naprawdę duży, dlatego przed wyborem warto porównać oferty pod kątem istotnych parametrów technicznych, ale także ceny, obsługi i pomocy w razie awarii.

Hosting pod WordPress – czyli jaki?

Przede wszystkim należy powiedzieć, że WordPress nie ma zbyt wygórowanych wymagań dotyczących serwera. Dobry serwer powinien przede wszystkim obsługiwać odpowiednie parametry PHP i MySQL i tu należy wspomnieć, że nie każdy hosting spełnia te wymagania. Dla WordPressa wystarczy PHP w wersji 5.6 lub nowszej i baza danych MySQL w wersji 5.6 lub nowszej. Należy unikać hostingów od dostawców, którzy nie korzystają z aktualnych wersji PHP – jest to bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Zarówno panel administracyjny, jak i panel klienta powinny być intuicyjne i łatwe w obsłudze. Ważne są także dodatkowe usługi takie jak częste backupy, okres testowy, poradnictwo. Niektóre wtyczki do WordPressa wymagają instalacji dodatkowych modułów, więc przed wyborem warto dowidzieć się czy dany dostawca oferuje taką usługę. Kluczowa jest także cena hostingu – powinna być adekwatna do oferty. Niektóre firmy oferują specjalne hostingi pod WordPressa. Zazwyczaj jest to usługa zoptymalizowana pod kątem tego systemu i dlatego warto ją wybrać.

Wybierając hosting WordPress, trzeba zwracać uwagę na parametry techniczne, czyli zabezpieczenia, limity, kopie bezpieczeństwa, bezawaryjność, dostępność oraz wsparcie techniczne i obsługę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy hostingu?

Przed wykupieniem danej usługi hostingowej trzeba sprawdzić i najlepiej porównać u różnych dostawców następujące parametry:

  • pojemność dysku

Jest to ilość miejsca, którą bloger może wykorzystać na swoje zasoby. Ważne, by oferowane miejsce na dysku nie było limitowane (ograniczona liczba plików na serwerze). Zazwyczaj wystarczająca ilość miejsca to 10 GB, chyba że potrzeby są większe (np. dużo materiałów wideo).

  • transfer

Jest to ilość danych wysłanych do czytelników bloga – im większy transfer, tym więcej osób może przeglądać stronę bez ryzyka, że wystąpią jakieś błędy i problemy z jej działaniem. Dlatego warto wybierać takie serwery, które działają na szybkich dyskach SSD. Jeśli dostawca hostingu pod WordPress oferuje nieograniczony transfer, to należy sprawdzić czy w regulaminie nie ma żadnych zakazów dotyczących przechowywania plików audio i wideo.

  • bazy danych

Jedna strona potrzebuje jednej bazy danych, ale jeśli ktoś chce założyć kilka stron, to powinien znaleźć dostawcę, który oferuje założenie kilku baz MySQL.

  • kopie bezpieczeństwa

Kopie bezpieczeństwa, czyli backupy tworzy się po to, by w razie awarii czy utraty danych móc przywrócić ostatnią wersję strony. Wybierając dostawcę, trzeba zwrócić uwagę na to, jak często wykonywane są backupy oraz jak długo są przechowywane.

  • (bez)awaryjność i dostępność

Bezawaryjność to tzw. uptime, czyli procent określający ile czasu w skali roku hosting działa bezawaryjnie. Ale nie chodzi tylko o awarie, ale także planową konserwację serwera. Dostawcy hostingu podają dostępność serwerów na poziomie 99%.

  • certyfikaty SSL

Certyfikaty bezpieczeństwa są niezmiernie ważne, gdyż dają możliwość na szyfrowanie przesyłanych danych, dzięki czemu nie zostaną przechwycone. Dziś posiadanie certyfikatu SLL jest konieczne.

Istotne są także oferowana przez dostawcę hostingu pod WordPress pomoc techniczna oraz cena. Wsparcie techniczne powinno być udzielone w razie awarii i powinno być dostępne całą dobę z uwagi na fakt, że dłuższe unieruchomienie strony może powodować straty. Warto zatem wybrać taką firmę, która oferuje nie tylko pomoc mailową, ale także telefoniczną i przez czat. Jeśli chodzi o cenę, to ważne, by była adekwatna do oferowanych usług. Warto sprawdzić cenę nie tylko za pierwszy rok korzystania z hostingu, ale także kolejne. Profesjonalny hosting dla bloga wcale nie musi być drogi.

Jaki hosting jest najlepszy dla WordPressa?

Najlepszą opcją hostingu WordPress jest usługa WordPress Cloud, która jest specjalnie dostosowana do systemu WordPress. Jest to linia serwerów o wysokich parametrach technicznych, która idealnie nadaje się do stron – blogów. Są dostępne w trzech wariantach do wyboru, tj. Basic, Start i Biznes, które różnią się m.in. powierzchnią dyskową i liczbą dodatkowych aplikacji. Jest to idealne rozwiązanie nie tylko dla blogerów, ale także sklepów online. Ta platforma hostingowa jest bardzo wydajna z racji dużej mocy obliczeniowej oraz zastosowania najnowszych technologii. Warto wspomnieć także o zabezpieczeniu komercyjnym certyfikatem SSL DV oraz preinstalowanych wtyczkach pozwalających na dostosowanie hostingu do swoich potrzeb. Protokół HTTP/2 i zabezpieczenie DNS Anycast pozwalają na szybkie ładowanie strony w każdym miejscu na świecie.

Do najważniejszych parametrów serwerów WordPress Cloud należą: duża powierzchnia dyskowa (do 200 GB), 16 procesorów obsługujących strony, harmonogramy zadań i bazy danych, do 300 dostępnych aplikacji w Autoinstalatorze, dyski z technologią NVMe, protokoły HTTP/2 i TLS 1.3, zabezpieczenia DNS Anycast, DNS over TLS oraz WAF (Web Application Firewall) oraz brak limitu transferu i brak limitu kont pocztowych, baz danych i obsługiwanych domen.

Ze szczegółowymi informacji oraz pełną specyfikacją serwerów WordPress Cloud można zapoznać się na stronie: https://www.nazwa.pl/wordpress.

Materiał Promocyjny

REKLAMA