Słowo „kwantowy" oznacza w tym wypadku, że urządzenie potrafi przekazywane dane kodować kwantowo – mówiąc prościej informacje takie są nie do odczytania dla hakerów. Satelita będzie przesyłał zaszyfrowane wieści pomiędzy Pekinem i Urumczi, miastem w północno-zachodnich Chinach, odległym od stolicy o 3 tys. kilometrów.

Jak donosi agencja Xinhua, celem dwuletniej misji będzie rozwijanie technologii „hakeroodpornego" przesyłania danych, która umożliwi użytkownikom szybką i bezpieczną komunikację.

Kwantowa komunikacja jest bezpieczna dzięki podstawowej zasadzie mechaniki kwantowej, która głosi, że obserwator zmienia obserwowany układ. Oznacza to, że satelita wykryje sytuację, w której ktoś będzie się starał wykraść dane – i natychmiast zastąpi szyfrujący klucz nowym kluczem.

Aby użyć tej metody, należy przesyłać dane za pośrednictwem fotonów. Na ziemi robi się to używając światłowodów. Chiński satelita użyje lasera.

Wysłane w przestrzeń urządzenie waży 600 kg i będzie orbitować 1200 km nad powierzchnią Ziemi. Nosi nazwę Micius (po polsku Micjusz albo Mo Di) – jest to imię chińskiego filozofa, krytyka konfucjanizmu. Twierdził on, że człowiek powinien kierować się w życiu wszechogarniającą miłością, zaś zaś jedyna władza jaka ma sens to władza absolutna, która będzie nakłaniać ludzi, aby miłością się kierowali.