fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Wieczorem nad Polską częściowe zaćmienie Księżyca

stock.adobe.com
Wieczorem 16 lipca będzie miało miejsce częściowe zaćmienie Księżyca. Zjawisko będzie widoczne także z terytorium Polski. Obserwację może utrudnić zachmurzenie.

Gdy będący w fazie pełni Księżyc znajdzie się w sferze cienia rzucanego przez Ziemię, mówimy o zaćmieniu Księżyca. Zaćmienie może być całkowite (z żadnego miejsca na Srebrnym Globie nie widać Słońca), częściowe (do części powierzchni Księżyca dochodzą promienie słoneczne) lub półcieniowe, najsłabsze (Księżyc przechodzi przez słaby półcień Ziemi, żadna jego część nie znajduje się w cieniu naszej planety).

16 lipca 2019 r. zaćmienie Księżyca będzie częściowe. Najsłabiej widoczna faza zaćmienia półcieniowego rozpocznie się o godz. 20.42 czasu polskiego. Zaćmienie częściowe rozpocznie się o godz. 22.01. Apogeum zjawiska nastąpi o godz. 23.31 - dwie trzecie powierzchni Księżyca widocznej z Ziemi znajdzie się w cieniu. Zaćmienie częściowe skończy się 17 lipca o godz. 1 w nocy, zaćmienie półcieniowe - o godz 2.20.

Zaćmienie Księżyca - transmisja z Rzymu

Według prognoz, wieczorem 16 lipca nad terytorium Polski będzie dominować zachmurzenie. W kulminacyjnym momencie zaćmienia Księżyca przejaśnienia mają wystąpić w rejonie Szczecina, Łomży, Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Rzeszowa.

Lepsze warunki obserwacyjne zapowiadane są dla Francji i Włoch. W internecie będzie dostępna transmisja zaćmienia Księżyca ze wzgórza Palatyn w Rzymie. Zjawisko ma być pokazane na tle Koloseum.

Kiedy najbliższe całkowite zaćmienie Księżyca?

Ostatnie całkowite zaćmienie Księżyca dobrze widoczne z terytorium Polski miało miejsce 27 lipca 2018 r. Najbliższe całkowite zaćmienie wystąpi 26 maja 2021 r., ale z Polski nie będzie go można oglądać. 16 maja 2022 r. całkowite zaćmienie będzie nad Wisłą obserwowalne częściowo, podczas zachodu Księżyca. Podobnie będzie z kilkoma kolejnymi zaćmieniami całkowitymi - będą one w Polsce widoczne słabo lub w ogóle.

Jeżeli nie przeszkodzą chmury, całkowite zaćmienie Księżyca w całej okazałości będzie można obejrzeć z Polski za 10 lat - 20 grudnia 2029 r.

W XXI w. dojdzie do 230 zaćmień księżyca - 85 całkowitych, 58 częściowych i 87 półcieniowych. Najbliższe całkowite zaćmienie tzw. superksiężyca (Księżyca znajdującego się w perygeum swej orbity, a więc najbliżej Ziemi) wystąpi 8 października 2033 r. i będzie niewidoczne z Polski. Poprzednie takie zjawisko miało miejsce 27 września 2015 r. i można je było oglądać nad Wisłą.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA