Uroczystość Wniebowzięcia Maryi i święcenie ziół

Dziś kościół obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na Jasnej Górze obchody mają kilka akcentów.

Aktualizacja: 15.08.2020 11:00 Publikacja: 15.08.2020 10:19

W tym roku na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze dotarło z powodu pa

W tym roku na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze dotarło z powodu pandemii znacznie mniej wiernych.

Foto: Fotorzepa, Monika Kuc

To jedno z najstarszych świąt maryjnych w kościele. Jego początki sięgają VI wieku, najpierw terenu Palestyny, później Bizancjum.

Mimo to dogmat został ogłoszony dopiero w wieku XX - po drugiej wojnie światowej. W sanktuariach maryjnych gromadzą się dziś rzesze pielgrzymów. Zwykle na Jasną Górę przybywa ich corocznie kilkaset tysięcy, w tym roku z powodu pandemii będzie ich znacznie mniej.

Na Jasnej Górze uroczystości zaczęły się o godz.8 rano mszą świętą Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki, który przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. O godz.10 rozpoczęła się modlitwa za Ojczyznę w rocznicę „Cudu nad Wisłą". Prowadzi ją o. Nikodem Kilnar, z Katolickiego Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie.

A o godz. 10.45 rozpocznie się ingres księży biskupów, a kwadrans później sum pontyfikalna, której przewodniczy i homilię wygłosi abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Oprócz modlitw w południe są jeszcze wieczorne uroczystości. To msza św. z homilią pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego i Apel Jasnogórski, który poprowadzi bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

Święto Wojska Polskiego z udziałem Kompanii Honorowej uczci po Apelu salut armatni na placu przed Szczytem w rocznicę "Cudu nad Wisłą".

Wśród teologów nie było przez wieki zgodności, czy Maryja została wzięta do nieba za życia czy po śmierci. Nowy Testament nigdzie nie wspomina o ostatnich dniach życia, śmierci i o Wniebowzięciu Matki Bożej. Nie ma Jej grobu ani Jej relikwii.

Papież Pius XII, ogłaszając dogmat, nie rozstrzygnął sporu, używając sformułowania "po zakończeniu ziemskiego życia". Dopiero Jan Paweł II w katechezie 25 czerwca 1997 roku postawił pytanie: "czy jest możliwe, aby Maryja z Nazaretu doświadczyła w swym ciele dramatu śmierci?".

I odpowiedział, że tak, bo choć śmierć według Biblii jest karą za grzech, a Maryja została zachowana od grzechu, to jednak "z chwilą, gdy Chrystus umarł, byłoby trudno przyjąć coś przeciwnego w odniesieniu do Jego Matki".

Według tradycji Zaśnięcie NMP mogło się dokonać ok. 45 r. na Górze Syjon, gdzie od IV w. istnieje bazylika (kilkakrotnie burzona i odbudowywana) utożsamiana z Wieczernikiem i miejscem zaśnięcia. Według innych źródeł św. Jan Apostoł miał zabrać Maryję ze sobą do Efezu i tam miała Ona zakończyć swe ziemskie życie.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce i wielu krajach europejskich jest często nazywana świętem Matki Bożej Zielnej.

W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. Wierni przynoszą do kościołów artystycznie ułożone, barwne bukiety. Liczba ziół waha się w nich od siedmiu do 77; najczęściej są wśród nich dziurawiec, rumianek, przywrotnik, oset, kozłek lekarski (waleriana) i lawenda, ale zdarzają się też koper, mięta i szałwia. W środku, niczym berło, umieszczana jest często dziewanna.

Bukiety poświęconych roślin zanosi się do domów i zasusza. Mają one chronić przed chorobami i przynosić błogosławieństwo domostwu.

Po poświęceniu ziół często rzuca się za siebie przez lewe ramię jabłka i gruszki, wyrażając w ten sposób nadzieję na dobre zbiory, zaczynające się właśnie wtedy; od niepamiętnych czasów również zbiorom owoców patronuje Matka Boża. 15 sierpnia jest dla rolników dniem szczególnym.

Pielęgnowany jest też zwyczaj tzw. trzydziestki maryjnej, rozpoczynającej się 15 sierpnia. Od tego dnia przez 30 dni w kościołach, głównie z tytułami maryjnymi, wierni uczestniczą w nabożeństwach i procesjach ku czci Matki Bożej.

W ciągu tych 30 dni przypadają także święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – 8 września i Imienia Maryi – 12 września.

To jedno z najstarszych świąt maryjnych w kościele. Jego początki sięgają VI wieku, najpierw terenu Palestyny, później Bizancjum.

Mimo to dogmat został ogłoszony dopiero w wieku XX - po drugiej wojnie światowej. W sanktuariach maryjnych gromadzą się dziś rzesze pielgrzymów. Zwykle na Jasną Górę przybywa ich corocznie kilkaset tysięcy, w tym roku z powodu pandemii będzie ich znacznie mniej.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie
Kościół
Nie żyje ks. Roman Kneblewski. Słynący z kontrowersji duchowny miał 72 lata
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Watykan zajmie się katolicką wspólnotą spod Warszawy
Kościół
Wybory samorządowe 2024. KEP wyjaśnia, czym powinni kierować się wierzący
Kościół
Biskup Marek Mendyk wygrał proces o zniesławienie