Kościół

Polacy modlą się dziś za papieża Franciszka

AFP
Ponad 50 grup w Polsce, zakony i wiele osób indywidualnych będzie dziś się modlić za papieża Franciszka.

Do włączenia się w modlitewny łańcuch dla papieża w piątą rocznicę jego pontyfikatu zachęca Wspólnota Ruchu Lednickiego.

Zaplanowana na 11 marca 2018 roku inicjatywa „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!" jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do modlitwy za niego.

- Tak chcemy uczcić piątą rocznicę pontyfikatu Franciszka – mówi twórca akcji Rafał Orzechowski, członek Ruchu Lednickiego w Grajewie, który spotkał się z Ojcem Świętym w 2017 roku.

Podczas przekazania symboli ŚDM przez Polaków młodzieży z Panamy Papież powiedział do niego: „Ja się modlę za Ciebie, a ty módl się za mnie". - Uważam tę umowę za obowiązującą – dodał Rafał Orzechowski.

Pomysł podchwyciły grupy z Niemiec, Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Włoch. Z młodymi we wszystkich swoich klasztorach w Polsce będą się modliły siostry benedyktynki misjonarki oraz siostry boromeuszki w Rzymie.

Uczestnicy akcji stworzą modlitewny łańcuch, który otoczy Papieża.  Modlitwa w intencji papieża Franciszka w niedzielę 11 marca jest już zaplanowana m.in. w Warszawie, Krakowie, Gnieźnie, Poznaniu, Łapach, Hrubieszowie czy Zambrowie.

"Modlić się można wszędzie - w kościele, szkole, parku. Ważne, aby otoczyć tego dnia Papieża modlitwą" - tłumaczą inicjatorzy akcji.

Proponują oni, aby dziś, o godz. 15, odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego za Franciszka.

"Zaproszenie do modlitwy otrzymuje każdy. Nie kierujemy tej inicjatywy tylko do młodzieży, lecz chcemy, aby zaangażowały się w nią wszystkie środowiska. To będzie nasz wspólny prezent ofiarowany Ojcu Świętemu z okazji pięciolecia jego pontyfikatu, ale jest to również okazja do zjednoczenia się ruchów i stowarzyszeń, w których się angażujemy" - tłumaczą organizatorzy.

Podkreślają, że jest to bezprecedensowa inicjatywa, która nie zdarzyła się nigdy wcześniej, tak samo, jak już nigdy się nie powtórzy pięciolecie pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka.

Akcję patronatem honorowym objął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL