fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Polska zamyka granice. Korki w Niemczech

picture alliance/dpa
Niemiecka policja ostrzega przed korkami na drogach prowadzących do Polski. To efekt planowanego od niedzieli zamknięcia granic.

Następstwa planowanego przez Polskę zamknięcia granic już teraz są odczuwalne w Niemczech – informuje policja w graniczącej z Polską Brandenburgii. Po stronie niemieckiej na drogach w kierunku granicy dochodzi do długich korków – podała policja na Twitterze. „Zaplanujcie wystarczająco dużo czasu, wody i cierpliwości” – czytamy.

Korki dotyczą już także dróg objazdowych. Jak poinformowała w sobotę rano rzeczniczka brandenburskiej policji, korki na autostradzie nie są na razie dramatyczne, ostrzegła jednak przed ich nasileniem.

Kontrole graniczne i kwarantanna

Już teraz w związku z epidemią koronawirusa na granicy polsko-niemieckiej przeprowadzane są wyrywkowe kontrole sanitarne. Funcjonariusze sprawdzają stan zdrowia podróżujących, mierzą temperaturę ciała i wypełniają formularze kontaktowe. Wyrywkowe kontrole potrwają do północy.

Od niedzieli 15 marca rozpoczną się kompleksowe kontrole graniczne. Polacy powracający z zagranicy będą musieli poddać się domowej kwarantannie. „Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową pod karą grzywny” – poinformowała Kancelaria Premiera RP.

Ograniczony wjazd cudzoziemców

Do Polski nie będą mogli wjeżdżać obcokrajowcy, z wyjątkiem osób zamieszkałych w Polsce, małżonków i dzieci obywateli polskich, dyplomatów i kierowców ciężarówek transportujących towary.

Zamknięcie granic nie dotyczy również osób dojeżdżających do pracy za granicą – zarówno Polaków pracujących za granicą, jak i obcokrajowców pracujących w Polsce i dojeżdżających codziennie. „Obcokrajowcy mogą przyjeżdżać do pracy, za okazaniem odpowiedniego dokumentu potwierdzającego zatrudnienie i nie są w takiej sytuacji objęci kwarantanną” – informuje Kancelaria Premiera.

Wstrzymany zostanie międzynarodowy ruch lotniczy i kolejowy.

Kontrole będą obowiązywać na razie przez 10 dni, potem polski rząd zdecyduje i ich ewentualnym przedłużeniu o kolejnych 20 dni, potem o następne 30.

Ważny jest także zdrowy rozsądek.
W „Rzeczpospolitej” otworzyliśmy dostęp do treści dotyczących koronawirusa.
Czytaj więcej www.rp.pl/koronawirus

Źródło: Deutsche Welle
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA