fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Wariant Gamma wykryty w Rosji. Szeroka transmisja Delty

Moskwa
AFP
W Rosji wykryto wariant Gamma koronawirusa (P.1, wariant wykryty po raz pierwszy w Brazylii). Na razie zakażenie tym wariantem dotyczy pojedynczych, odizolowanych przypadków - podaje Interfax., powołując się na Instytut Wirusologii Wektor z Syberii, odpowiedzialny za opracowanie szczepionki EpiVacCorona, drugiej z czterech rosyjskich szczepionek dopuszczonych do użycia w tym kraju.

 "Wariant Delta rozprzestrzenił się po całym terytorium Federacji Rosyjskiej, mamy odizolowane przypadki zakażenia wariantem Gamma" - cytuje komunikat Instytutu z Syberii agencja Intrefax.

Wariant Delta (B.1.617.2, wariant wykryty po raz pierwszych Indiach) napędza obecnie kolejne fale epidemii w kilku europejskich państwach - Wielkiej Brytanii, Francji, Portugalii czy Holandii.

Również Rosja mierzy się z dużym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem - w ciągu ostatniej doby wykryto ich tam 24 471, zmarło 796 chorych na COVID-19.

Instytut Wirusologii Wektor podkreśla, że zarówno wariant Delta, jak i Gamma są uważane za warianty będące powodem do niepokoju, ponieważ rozprzestrzeniają się łatwiej i mogą zmniejszać ochronę zapewnioną przez przeciwciała pojawiające się po przejściu zakażenia pierwotnym szczepem lub po podaniu szczepionki na COVID-19.

W Rosji wykryto jak dotąd 5 955 089 zakażeń koronawirusem. Zmarło 148 229 chorych na COVID-19.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA