fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Wietnam: Ognisko wirusa w Ho Chi Minh. Władze przetestują całe miasto

Wietnam
PAP/EPA
Wietnam ma zamiar uporać się z nowym ogniskiem epidemii koronawirusa testując pod kątem COVID wszystkich mieszkańców miasta Ho Chi Minh (dawny Sajgon) i wprowadzając nowe zasady służące zachowaniu dystansu społecznego.

W ostatnich tygodniach liczba zakażeń koronawirusem w Wietnamie, który dotychczas skutecznie walczył z epidemią, zaczęła rosnąć.

W weekend władze Wietnamu zaczęły alarmować, że w kraju pojawił się nowy, "bardzo groźny" wariant koronawirusa.

Wariant ten ma stanowić hybrydę wariantu "brytyjskiego" (B.1.1.7) i "indyjskiego" (B.1.617). Jedną z jego cech ma być łatwość przenoszenia się drogą powietrzną (przez kontakt z cząsteczkami wirusa w aerozolach wydychanych przez zakażoną osobę).

W Wietnamie jak dotąd wykryto nieco ponad 7 tys. zakażeń koronawirusem i 47 zgony na COVID-19 - ale ponad połowę zakażeń wykryto w ostatnich tygodniach.

Najnowsze ognisko koronawirusa wykryto w mieście Ho Chi Minh (liczy ok. 13 mln mieszkańców) - skupia się ono wokół istniejącym w tym mieście misji chrześcijańskiej.

Jak dotąd z ogniskiem związanych jest 125 zakażeń koronawirusem.

W związku z pojawieniem się ogniska władze zamierzają przetestować na COVID-19 wszystkich mieszkańców co - przy obecnym tempie testowania (ok. 100 tysięcy testów na dobę) może zająć ok. czterech miesięcy.

W związku z ogniskiem władze zdecydowały się też na 15 dni zamknąć sklepy i restauracje w mieście Ho Chi Minh. Odwołano też wszystkie uroczystości religijne. W mieście nie można organizować zgromadzeń publicznych liczących więcej niż 10 osób.

W Wietnamie trwają już szczepienia na COVID-19 - jak dotąd nieco ponad milion osób (ok. 1 proc. populacji) otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA