fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Epidemia w Polsce: Nowe obostrzenia. Wejdą w życie w sobotę 27 lutego

Twitter/Ministerstwo Zdrowia
Znamy nowe decyzje rządu premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące obostrzeń związanych z koronawirusem w Polsce. - Dzisiejsze wyniki wskazują na to, że trzecia fala epidemii się rozpędza - tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rano minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że należy się spodziewać ograniczenia w ruchu na południowej granicy Polski, niedopuszczania przyłbic i chust jako zamiennika maseczki ochronnej do zasłaniania ust i nosa oraz zregionalizowania obostrzeń, w tym przywrócenia części złagodzonych wcześniej obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim.

- Trzecia fala epidemii rozpędza się w Polsce. Powoli dynamika zakażeń zaczyna doganiać tą, z którą mieliśmy do czynienia na początku drugiej fali - mówił na konferencji prasowej minister Niedzielski. - Z tygodnia na tydzień obserwujemy znaczny wzrost zakażeń - dodał.

- W ostatnim tygodniu obserwujemy znaczne obłożenie łóżek covidowych jak również wystawianie zleceń na testy przez Podstawową Opiekę Zdrowotną - przekazał Niedzielski.

- Widzimy systematyczny udział mutacji brytyjskiej w ogólnej liczbie próbek badanych genetycznie. Ostatnie dni wskazują, że ten udział w ogólnej liczbie próbek przekracza 10 procent - kontynuował.

- Analizując odsetek pozytywnych testów na terenie całego kraju widzimy, w których regionach następują większe wzrosty. W woj. warmińsko-mazurskim jest to 34% przy średniej ogólnopolskiej 19% - powiedział Niedzielski.

W związku z rosnącą liczbą zakażeń rząd w województwie warmińsko-mazurskim zamknięte będą hotele, galerie handlowe, kina, muzea i baseny. Uczniowie z klas i-III wrócą do nauczania zdalnego. Nowe przepisy będą obowiązywały od soboty 27 lutego.

- Wprowadzamy obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających południową granicę Polski. Z kwarantanny zwalnia negatywny test na Covid-19 przeprowadzony w ciągu ostatnich 48 godzin - powiedział Niedzielski.

- Od 27 lutego wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic - dodał.

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 13 477 osób. Od wtorku liczba pacjentów wzrosła o 127. W ujęciu siedmiodniowym odnotowano wzrost liczby hospitalizowanych z COVID-19 wynoszący 1 252 - najwyższy od tygodnia kończącego się 18 listopada.

Tygodniowy wzrost liczby zakażonych koronawirusem pacjentów w polskich szpitalach przekracza 1,2 tys. i jest najwyższy od 18 listopada, czyli od 98 dni.

W ostatnim czasie w Polsce notowany jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, a średnia dobowa liczba nowych przypadków na 100 tys. osób liczona na podstawie danych z ostatnich siedmiu dni po raz pierwszy od połowy stycznia wzrosła do ponad 20.

Koronawirus w Polsce - najnowsze informacje:

Tygodniowy wzrost liczby zakażonych pacjentów najwyższy od połowy listopada

Liczba zgonów osób zakażonych najwyższa od dwóch tygodni

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA