fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Protest przeciw lockdownowi. W Holandii aresztowano 100 osób

AFP
Holenderska policja użyła armatek wodnych, psów i policji konnej do rozpędzenia demonstracji w centrum Amsterdamu. W niedzielę w mieście odbył się protest przeciwko ograniczeniom związanym z koronawirusem.

Niedzielny protest został zorganizowany dzień po tym, jak rząd wprowadził nocną godzinę policyjną po raz pierwszy od czasu drugiej wojny światowej.

Wśród protestujących pojawili się właściciele restauracji, którzy sprzeciwiają się przedłużanemu zakazowi prowadzenia działalności. Część z nich pojawiła się w Amsterdamie z transparentami "Zatrzymajcie lockdown".

Obawiając się zamieszek lub rozprzestrzeniania się epidemii, burmistrz Femke Halsema wyznaczyła miejsce protestu jako "strefę wysokiego ryzyka" i dała policji prawo do prewencyjnego przeszukiwania ludzi w poszukiwaniu broni.

Funkcjonariusze zatrzymali tych protestujących, którzy nie chcieli opuścić placu. W strony policjantów rzucano kamieniami i petardami.

Parlament w zeszłym tygodniu przegłosował wprowadzenie godziny policyjnej, kierując się zapewnieniami, że wariant Covid-19 wykryty po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii może doprowadzić do nowej fali zakażeń. Liczba nowych zachorowań w kraju spada od miesiąca, a w niedzielę odnotowano 4924 nowych przypadków.

W sobotę wieczorem policja aresztowała 25 osób w całym kraju i wystawiła 3600 mandatów za złamanie godziny policyjnej.

Policja twierdzi, że aresztowani odmówili powrotu do domu lub dopuścili się przemocy. Grupa młodych osób w wiosce Urk obrzuciła policję petardami i kamieniami oraz spaliła tymczasowe centrum testów na obecność koronawirusa.

W Holandii szkoły i sklepy są zamknięte od połowy grudnia. Bary i restauracje zamknięto dwa miesiące wcześniej.

Holandia była ostatnim krajem w Unii Europejskiej, który rozpoczął szczepienia. Do tej pory szczepionkę podano łącznie 77 tys. lekarzy i pielęgniarek w kraju liczącym 18 milionów ludzi.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA