fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Orban traci nadzwyczajne uprawnienia: Koniec rządów dekretami

AFP
Węgierski parlament odebrał premierowi Węgier, Viktorowi Orbanowi, nadzwyczajnych uprawnień przyznanych mu w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 na Węgrzech. Uprawnienia te umożliwiały Orbanowi rządzenie krajem dekretami.

Na liczących 10 mln mieszkańców Węgrzech wykryto 4077 przypadków zakażenia koronawirusem i 565 zgonów z powodu COVID-19.

W ostatnim czasie liczba nowych zakażeń koronawirusem na Węgrzech wykrywanych w ciągu doby znacząco spadła, co sprawia, że obecnie rząd skupia się na odbudowie gospodarki, a nie na walce z epidemią - zauważa Reuters.

Wcześniej Orban wprowadził na Węgrzech ostry reżim kwarantanny i zamknął granice kraju.

Obrońcy praw człowieka alarmowali, że przyznanie przez parlament Orbanowi bezterminowego prawa do rządzenia krajem dekretami stanowi zagrożenie dla demokracji na Węgrzech.

Parlament odbierając to uprawnienie Orbanowi jednocześnie przyjął rezolucję utrzymującą w mocy niektóre rozwiązania wprowadzone dekretami przez Orbana - m.in. moratorium na spłatę kredytów obowiązujące na Węgrzech do końca roku.

Parlament przyjął też rozwiązanie zgodnie z którym w przyszłości rząd może wprowadzać stan wyjątkowy na wniosek naczelnego lekarza kraju, ze względu na zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA