fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Wielka Brytania wprowadza obowiązkową samokwarantannę

AFP
Większość osób przybywających do Wielkiej Brytanii od poniedziałku musi się odizolować na dwa tygodnie. Nowe przepisy zostały skrytykowane przez firmy z branży lotniczej.

Trwająca 14 dni kwarantanna dotyczy zarówno obywateli Wielkiej Brytanii, jak i osoby z zagranicy. Przepis ten ma zapobiec wystąpieniu drugiej fali zakażeń koronawirusem.

Przeciwnicy tego rozwiązania zastanawiają się, dlaczego Wielka Brytania, gdzie liczba nowych zakażeń na 100 tys. osób w ciągu ostatnich dwóch tygodni była druga co do wielkości w Europie, utrudnia działanie hotelom i liniom lotniczym, ograniczając podróże z krajów o mniejszej liczbie zachorowań.

British Airways i tanie linie lotnicze EasyJet i Ryanair wytoczyły wspólne postępowanie sądowe przeciwko rządowi w sprawie, którą nazwały "nieproporcjonalnym i niesprawiedliwym" krokiem.

Sekretarz ds. zdrowia Matt Hancock tłumaczy, że nowe przepisy mają sens, ponieważ "odsetek zakażeń pochodzących z zagranicy wzrasta" w miarę spadku liczby wewnętrznych przypadków w Wielkiej Brytanii.

-  Musimy przyjąć podejście, które zaczyna się od ostrożności - powiedział Sky News.

Aby dostać do Wielkiej Brytanii samolotem, pociągiem, drogą lądową lub morską, podróżni muszą podać szczegóły swojej podróży oraz adres, pod którym będą przebywać w czasie kwarantanny.

Wprowadzone przepisy zostaną poddane ocenie za trzy tygodnia. Przepisy nie dotyczą m.in. kierowców ciężarówek, pracowników służby zdrowia oraz podróżnych z Irlandii, którzy byli tam co najmniej dwa tygodnie. 

Za złamanie przepisów przewidziano m.in. grzywnę w wysokości 1000 funtów.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA