fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Amerykanie sceptyczni wobec wyniku chińskiej szczepionki

AFP
Naukowcy z Chin ogłosili wyniki jednej z pierwszych prób szczepionki przeciw COVID-19, ale eksperci są sceptyczni co do ich ustaleń.

W badaniu opublikowanym w magazynie medycznym "The Lancet" naukowcy ogłosili, że ich szczepionka była dobrze przyjęta i wygenerowała odpowiedź immunologiczną przeciwko koronawirusowi.

Szczepionka, opracowana przez CanSino Biological Inc. i Beijing Institute of Biotechnology, została przetestowana na 108 zdrowych, niezakażonych dorosłych w wieku od 18 do 60 lat w Wuhan w Chinach.

- Wszyscy uczestnicy otrzymali zastrzyki w niskich, średnich lub wysokich dawkach i nie odnotowano żadnych "poważnych" skutków ubocznych - twierdzą naukowcy.

Stwierdzono występowanie efektów ubocznych: prawie połowa osób zgłosiła gorączkę, 44 proc. zmęczenie, a 39% ból głowy. Ogółem 9% pacjentów zgłosiło działania niepożądane, które były na tyle poważne, że potencjalnie "zapobiegły aktywności".

- Te efekty uboczne nie są dobrym znakiem - powiedział dr Paul Offit, dyrektor Centrum Edukacji Szczepionkowej w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii.

Eksperci zasugerowali również, że szczepionka nie wywołała silnej odpowiedzi immunologicznej. - Wszystkie dawki, nawet "niska", były w rzeczywistości bardzo wysokie - powiedział Offit.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA