fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Epidemia: Bruksela mogła doprowadzić w Polsce do tragedii

AFP
Gdyby polskie władze posłuchały Komisji Europejskiej i wstrzymały się z zamknięciem granic, liczba ofiar pandemii w naszym kraju byłaby niepomiernie większa. Tak uważa Thomas Czypionka, szef dział polityki zdrowotnej w prestiżowym wiedeńskim Instytucie Studiów Zaawansowanych (IHS).

Sprzeciw Komisji Europejskiej wobec zamykania granic przez Austrię, Polskę, Czechy i inne kraje Europy Środkowej był całkowitą pomyłką - powiedział “Rzeczpospolitej” Czypionka. - Pierwszą rzeczą, jaką zrobiły po wybuchu pandemii Tajwan, Korea Południowa i Singapur było wprowadzenie kontroli osób przybywających z Chin. To był kluczowy element opanowania zarazy. Niestety Komisja Europejska nie bierze pod uwagę specyfiki każdego z krajów członkowskich Unii w swoich zaleceniach - powiedział austriacki uczony.

Polska już 15 marca wprowadziła zakaz wjazdu do kraju cudzoziemców zaś dla obywateli polskich przybywających za granicę ustanowiła wtedy nakaz kwarantanny. Podobną decyzję podjęło wtedy osiem innych krajów Unii, w tym Czechy, Węgry, Litwa i Łotwa. 

Jednak 26 marca, w 25. rocznicę zawarcia porozumienia z Schengen, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostro skrytykowała w wystąpieniu w Parlamencie Europejskim taką strategię. Europa może w sposób skuteczny i skoordynowany odpowiedzieć na pandemię tylko, jeśli nasz wspólny rynek i strefa Schengen będą działały tak, jak powinny: kryzys, który nie zna granic nie może być rozwiązany poprzez wprowadzania barier między nami - uznała.

Czytaj także: WHO: Koronawirus nie został stworzony przez człowieka

Póki co kraje Europy Środkowej odniosły jednak niepomiernie większy sukces w walce z pandemią od państw położonych bardziej na zachód i południe. O ile pod koniec kwietnia w Hiszpanii zanotowano przynajmniej 517 zgonów na milion mieszkańców z powodu pandemii, we Włoszech 453, we Francji 353 a w Wielkiej Brytanii 325 to w Polsce 16, na Słowacji 4, w Czechach 21 a w Austrii 65. 

Zdaniem Czypionki kluczowych elementem tego sukces była błyskawiczna i radykalna odpowiedź rządów Europy Środkowej na pandemię, na co nie zdobyły się władze Włoch, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Miesiąc od krytyki Von der Leyen wciąż nie wiadomo, kto konkretnie w unijnych instytucjach doradził jej taką strategię i czy ta osoba zostanie w jakikolwiek sposób pociągnięta do odpowiedzialności.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA