fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Komisja Europejska przeprasza Włochy za brak pomocy

AFP
Szefowa Komisji Europejskiej przeprosiła Włochy za brak solidarności ze strony Europy w walce z kryzysem wywołanym przez epidemię koronawirusa. Ursula von der Leyen obiecała zapewnić większą pomoc w walce z kryzysem gospodarczym.

We Włoszech panuje powszechny oburzenie w związku z reakcją Europy na panującą pandemię, począwszy od braku pomocy medycznej, a skończywszy na odmowie zatwierdzenia przez kraje północne wspólnych obligacji.

Skrajnie prawicowa Liga zakwestionowała dalsze członkostwo Włoch w Unii Europejskiej. Nawet zwolennicy wspólnoty wyrazili obawy z powodu braku wsparcia.

W kraju odnotowano najwięcej na świecie zgonów wywołanych koronawirusem. Łącznie zmarło 13915 osób, a w ciągu ostatniej doby zmarło kolejnych 7600 pacjentów. Liczba zachorowań przekroczyła 115 tys.

W liście opublikowanym we włoskim dzienniku "La Repubblica" przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że zbyt wiele krajów UE koncentrowało się początkowo na swoich własnych problemach.

"Nie zdawały sobie one sprawy, że tylko wspólnie, jako Unia, możemy pokonać tę pandemię. To było krzywdzące i można było tego uniknąć" - napisała. "Dziś Europa jednoczy się z Włochami" - dodała.

Von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska przeznaczy do 100 miliardów euro dla państw, które najbardziej ucierpiały. Komisja Europejska chce się mieć pewność, że "każde euro jeszcze dostępne w rocznym budżecie Unii Europejskiej" zostanie wydane na walkę z kryzysem.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA