fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowa upadłość konsumencka dostępna dla każdego

AdobeStock
Sporządzenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – choć nie jest proste – to jednak jest wykonalne dla osoby, która nie ma doświadczenia. Poważne problemy mogą pojawić się jednak na etapie walki o jak najkorzystniejszy plan spłaty. To właśnie ten etap postępowania jest kluczowy i najistotniejszy w skutkach dla dłużnika. Dlatego też może przydać się profesjonalny pełnomocnik.

Upadłość konsumencka to jedna z najsilniej ewoluujących instytucji prawnych. Przeszła przez etap, w którym w zasadzie nikt nie mógł jej ogłosić (poza pojedynczymi osobami), do momentu, w którym może to zrobić w zasadzie każdy, niezależnie od tego czy zobowiązania dotyczą prowadzonej działalności gospodarczej czy pożyczki parabankowej. Sąd może umorzyć dłużnikowi zaległe podatki, składki ZUS, kredyty bankowe, czy nawet pożyczki od rodziny.

Czytaj także: Upadłość konsumencka: czasem trudno wyjść na prostą

Dla dłużników to oczywiście dobra wiadomość. Ale tylko na pozór. Jest też zła – w skrajnych przypadkach osoba, która doprowadziła do niewypłacalności celowo, nie zostanie oddłużona pomimo ogłoszonej upadłości, a co więcej nawet w przypadku likwidacji wszystkich składników posiadanego majątku. A to nowość, z którą do tej pory dłużnicy nie mieli do czynienia.

PRZYKŁAD

Janusz Nieoszczędny zaciągnął kredyt na milion zł w dni...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA