fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Pożyczki kuszą, a firmy to wykorzystują

www.sxc.hu
Najczęstsze zagrożenia, na jakie narażeni są klienci firm pożyczkowych to nieuczciwa reklama, pomijanie istotnych informacji w ofercie i umowie, wygórowane opłaty przygotowawcze i windykacyjne, utrudnianie odstąpienia od umowy.

W najnowszej decyzji UOKiK zakwestionował praktyki stosowane na rynku usług finansowych przez spółkę MiniCredit z Warszawy, które polegały m.in. na pobieraniu od konsumentów opłaty administracyjnej za przygotowanie umowy oraz przekazanie środków pieniężnych pożyczkobiorcy.

- Zgodnie z prawem konsument powinien otrzymać umowę kredytu bezpłatnie, natomiast opłaty naliczane za dodatkowe czynności powinny odpowiadać wysokości kosztów, które poniósł przedsiębiorca - podkreślił Urząd.

Jego zdaniem czynności administracyjne prowadzące do zawarcia umowy pożyczki nie stanowią odrębnego świadczenia na rzecz pożyczkobiorcy i przedsiębiorca powinien je wykonywać w ramach prowadzonej działalności na własny koszt i ryzyko.

Spółka zaniechała stosowanie niedozwolonej praktyki. Urząd zwrócił jednak uwagę, że również w przyszłości spółka powinna dostosowywać swoje działania do aktualnego stanu prawnego.

Przed podpisaniem mowy, należy zwrócić uwagę na:

- całkowitą kwotę do zapłaty - każdy pożyczkodawca zobowiązany jest do poinformowania o wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania pożyczki (RRSO to całkowity koszt pożyczki uwzględniający wszystkie opłaty, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu, w stosunku rocznym) oraz o całkowitej kwocie do zapłaty,

- czy przedsiębiorca wymaga wniesienia wysokiego zabezpieczenia pożyczki lub zastrzega sobie prawo do jego wyznaczenia w przyszłości,

- czy pojawiają się dodatkowe opłaty, np. za rozpatrzenie wniosku, za wydanie decyzji, prowizje, opłaty za wizyty przedstawiciela pożyczkodawcy w domu, ubezpieczenia, czy suma tych opłat nie podnosi nadmiernie kosztu pożyczki.

Uwaga! Obecnie trwają prace nad zmianą przepisów, które pozwolą zwiększyć poziom ochrony konsumentów, którzy pożyczają pieniądze od firm pożyczkowych. Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Według UOKiK, wprowadzi ona regulacje rynku pożyczek konsumenckich i umożliwi skuteczne eliminowanie z obrotu gospodarczego podmiotów działających bez zezwolenia lub z zamiarem oszustwa.

Źródło: UOKiK
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA