fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Telefon w atrakcyjnej cenie może być oszustwem

Fotolia.com
Nowoczesny smartfon w okazyjnej cenie – uwaga, to może być oszustwo.

Coraz częściej zdarzają się „wyłudzania" telefonów od operatorów komórkowych. Klient podpisuje umowę, bierze nowoczesny sprzęt za złotówkę, a następnie znika i przestaje płacić raty z umowy. Telefon zwykle trafia na aukcję internetową, gdzie jest sprzedawany w korzystnej cenie.

Nabyty w ten sposób smartfon może się szybko okazać bezużyteczny. Plus i T-Mobile wprowadziły niedawno zmiany do wzorów umów, w których zastrzegają sobie własność telefonu do momentu spłacenia ostatniej raty przez klienta. A gdy ten przestaje płacić, blokują numer IMEI. Telefon nie może połączyć się z żadną siecią w kraju i staje się w zasadzie urządzeniem do gier i aplikacji. Orange i Play również nie wykluczają wprowadzenia takiego rozwiązania.

Jak wskazuje Konrad Mróz z T-Mobile Polska, blokowania telefonu nie należy mylić z wyłączeniem usługi, które dotyczy karty SIM. Podkreśla jednak, że działania sieci nie są skierowane przeciwko osobom, które zapominały czy z różnych powodów nie mogły zapłacić faktury.

– Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie, a decyzja o zablokowaniu IMEI podejmowana, gdy telefon zostanie kupiony w wyniku oszustwa lub gdy będziemy mieli bardzo wyraźne oznaki złej woli klienta – wyjaśnia Mróz.

Zgodnie z prawem telekomunikacyjnym uniemożliwienie wykonywania połączeń z danego telefonu jest możliwe na wniosek właściciela w przypadku kradzieży. Dlatego tak ważne jest zastrzeżenie przez operatora zachowania własności urządzenia aż do spłacenia ostatniej raty.

Radca prawny Łukasz Bielak z kancelarii SMM Legal zwraca uwagę, że sprzedaż telefonu, który wciąż stanowi własność sieci, wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 284 k.k., tj., przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej.

– Dlatego osoba, która po zablokowaniu numeru IMEI kupionego telefonu zorientowała się, że nie był on własnością sprzedającego, powinna zgłosić przestępstwo na komisariacie – tłumaczy prawnik.

Łukasz Bielak podkreśla też, że rozwiązaniem problemu mogłoby być uruchomienie strony lub aplikacji pozwalającej na szybkie i wygodne sprawdzenie, czy kupowane urządzenie jest własnością sprzedawcy czy jeszcze własnością operatora.

Plus, który najwcześniej zaczął blokować numery IMEI, udostępnił już na stronie internetowej specjalny formularz pozwalający sprawdzić, czy dany telefon wciąż jest własnością sieci.

– Celem jest m. in. wsparcie dla klientów, którzy planują sprzedać lub kupić sprzęt na rynku wtórnym, tak, by mogli to zrobić uczciwie i w zgodzie z prawem – mówi Arkadiusz Majewski z Plusa.

T-Mobile także planuje udostępnić narzędzie pozwalające sprawdzić, czy są zaległości w spłacaniu rat za dane urządzenie.

Informacje, czy telefon jest wciąż własnością sieci, znajdują się także na fakturze zakupu.

– Dla pewności można poprosić sprzedającego o poświadczenie zapłacenia rat –wskazuje Konrad Mróz. – Gdy takiego zapisu nie ma, telefon nie będzie zablokowany z tytułu braku płatności.

Mechanizm oszukańczego procederu

Działanie oszustów wydaje się mało logiczne – przecież ich dane znajdują się na umowie, więc spłacenia rat można dochodzić sądowo. W praktyce jednak trwa to bardzo długo, a wyegzekwowanie należności bywa trudne, zwłaszcza gdy klient nie ma majątku, stałych dochodów, a nawet nie mieszka pod wskazanym w umowie adresem. Ponadto oszuści często nabywają telefony na tzw. „słupa” czyli podstawioną osobę.

Niektóre zgłaszają się do nich dobrowolnie, skuszone wizją łatwego zarobku w krótkim czasie, inne padają ofiarą wyłudzenia danych osobowych, które są potem wykorzystywane w celach przestępczych. Jeszcze inni z własnej inicjatywy „wyłudzają” telefon aby szybko go sprzedać i zarobić kilkaset złotych. Zarówno sieci jak i kupujący z drugiej ręki mogą mieć problem z odzyskaniem pieniędzy od takich osób.

Watro więc dokładnie sprawdzić kontrahenta np.: w Biurze Informacji Kredytowej lub w Krajowym Rejestrze Długów przed zawarciem umowy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA