fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Pozew zbiorowy przeciwko Generali Życie TU SA ws. polisolokat

Fotolia.com
Warszawski Sąd Okręgowy przyznał 164 klientom Generali Życie TU SA od 3,1 tys. do 74 tys. zł za bezpodstawnie pobrane opłaty za wykup.

To pierwszy zbiorowy wyrok w tych sprawach i jeden z pierwszych od wprowadzenia pozwów zbiorowych zasądzających konkretne pieniądze.

Żądanie uczestników dotyczyło zwrotu opłat za wykup (tzw. opłat likwidacyjnych) pobranych przez Generali od konsumentów w związku z rozwiązaniem przed terminem umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Były one zastrzeżone w umowach jako procent od wpłaconej składki, malejący wraz z latami trwania umowy, ale i tak – jak powiedział sędzia Paweł Pyziow w uzasadnieniu wyroku – horrendalne.

Pozew złożył powiatowy rzecznik konsumentów z powiatu pruszkowskiego.

Większość czasu poświęconego na ogłaszanie wyroku zajęło odczytywanie pełnej listy uczestników, a następnie zasądzonych dla każdego kwot oraz dat, od których należą im się odsetki.

Sędzia powiedział, że klauzula określająca opłaty była rażąco niesprawiedliwa i nie została uzgodniona z poszczególnymi klientami. Pobrane na jej podstawie opłaty – jako nienależne świadczenie – podlegają zatem zwrotowi.

Sąd odrzucił zarzuty towarzystwa, że roszczenie przedawniło się po trzech latach (gdyż ma tu zastosowanie termin dziesięcioletni), że część uczestników nie była konsumentami (fakt, że część była pracownikami podobnych towarzystw, nie odbiera im tego statusu, gdyż wykupienie polisolokat nie miało z ich pracą związku).

Anna Lengiewicz i Marcin Młyńczak, pełnomocnicy powodów, nie kryli zadowolenia, że proces przebiegał sprawnie. Były tylko trzy merytoryczne rozprawy. Mecenas Wojciech Kośla, pełnomocnik Generali, nie wykluczył jednak apelacji, środowy wyrok nie jest bowiem prawomocny. Może być zachętą do podobnych zbiorowych procesów.

sygnatura akt: XXIV C 554/14

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA