fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na Ukrainie

Sawczenko w zamian za handlarzy narkotykami i bronią

Nadia Sawczenko w rosyjskim sądzie
AFP
Rosyjska agencja Interfax poinformowała o planach Kremla dotyczących wymiany ukraińskiej lotniczki.

Powołując się na „dobrze poinformowane źródło" agencja Interfax podała, że na Kremlu rozważają opcję wymiany Nadii Sawczenko, skazanej niedawno w Rosji na 22 lata łagru, na kilku obywateli rosyjskich, którzy odsiadują wyroki w amerykańskich więzieniach. Jednym z nich jest słynny handlarz bronią Wiktor But, skazany w Stanach na 25 lat więzienia. Drugim jest rosyjski pilot Konstantin Jaroszenko, który za przemyt narkotyków został skazany na 20 lat więzienia.

- Obecnie trwają konsultacje na temat możliwej wymiany Sawczenko. Rosyjska strona zaproponowała listę swoich obywateli, w zamian za których jest gotowa uwolnić ukraińską wojskową – mówi cytowane przez Interfax źródło. Na liście tej są także nazwiska Rosjan, „których działalność nie jest podawana do wiadomości publicznej".

Tymczasem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że nie posiada żadnych informacji na ten temat. Podkreślił jedynie, że Rosja uważa przetrzymywanie swoich obywateli w amerykańskich więzieniach za bezprawne, ponieważ zostali oni zatrzymani na terenie krajów trzecich. But został aresztowany w Bangkoku, a Jaroszenko - w Liberii.

- Propozycja wymiany jest bardzo śmieszna. Sawczenko bezprawnie jest więziona na terenie Rosji. Została ona porwana i powinna zostać uwolniona zgodnie z „porozumieniami mińskimi" – skomentował te doniesienia amerykański ambasador w Kijowie Goeffrey Pyatt.

Wcześniej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że jest gotów w zamian za uwolnienie Sawczenki wypuścić z więzienia dwóch rosyjskich żołnierzy. Ukraińskie media twierdzą, że Poroszenko miał na myśli dwóch funkcjonariuszy rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) zatrzymanych w Donbasie w maju zeszłego roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA